Sağ koroner arterin akut ve kronik total oklüzyonunda prekordiyal ST segment değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of precordial st segment variations in acute and chronic total occlusion of right coronary artery
- Tez No: 230467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AÇIKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giris ve Amaç: Akut inferior miyokard infarktüs (AMI)'üne elektrokardiyografikprekordial derivasyonlarda (V1-V3) ST segment degisiklikleri (depresyon ya da elevasyon)eslik edebilir. Bununla birlikte, literatürde, sag koroner arter (RCA)'in akut, subakut vekronik total oklüzyonlarında sol koroner arter sistemi normal olan hastalarınelektrokardiyografik prekordial ST segment degisikliklerinin sıklıgını ve seklini ortaya koyanyeterli veriye rastlanmamıstır. Böylece, bu çalısma klinik endikasyonlar geregi koronerangiografi yapılmıs olan hastalar arasından RCA'de akut, subakut ve kronik total oklüzyonusaptanmıs, ancak sol koroner sisteminde koroner arter hastalıgı (KAH) bulunmayan hastalarınhastaneye kabul esnasında ya da koroner anjiografiden hemen önce çekilmis olan standart 12derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG)'deki prekordiyal ST segment degisikliklerinidegerlendirmek amacıyla yapıldı. Ayrıca, bu hastalarda prekordiyal ST segmentdegisikliklerinin RCA'deki total oklüzyonun bulundugu seviye ile olan iliskisi de arastırıldı.Materyal ve Metod: Bu çalısma retrospektif olarak, selektif sol ve sag koronerangiografileri yapılan ardısık 23922 hasta arasından çalısmaya dahil edilme ve dıslanmakriterlerine uygun toplam 324 (ortalama yas: 56.7±10.3 yıl) hasta alınarak yapıldı. Totaloklüzyon, selektif koroner angiografide koroner arter seyrinin aniden kesildigi ve TIMI-0 yada TIMI-1 akımın görülmesi olarak tanımlandı. RCA, proksimal, mid ve distal bölge olarak 3kısma ayrıldı. RCA'da total oklüzyonun bulundugu yer bu tanımlanan bölgelere görebelirlendi. Elektrokardiyografik degerlendirme, çalısmaya alınan hastaların koronerangiografileri yapılmadan hemen önce çekilmis olan standart 12 derivasyonlu EKG'leriüzerinde yapıldı. ST segment sapması J noktasından 0,08 saniye sonrası alınarak yorumlandı.ST segmentinin izoelektirik hattan yukarıya dogru 1 mm ve daha fazla sapması ?STelevasyonu?, asagı dogru 1 mm ve daha fazla sapması ise ?ST depresyonu? olarak kabuledildi. Hastaların klinik tanı, demografik veri ve biyokimyasal incelemeleri arsiv dosyabilgilerine dayanılarak retrospektif olarak yapıldı. Klinik tanımlamalar yeni kılavuzlarınbelirledigi kriterlere göre güncellendi. Hastaların klinik, elektrokardiyografik ve anjiografikverilerine dayanılarak RCA'daki total oklüzyonun üzerinden geçen süre belirlendi. Buna göreilk 12 saat içindeki tıkanma ?akut oklüzyon?, 12 saat ile 1 ay arası ?subakut oklüzyon?, 1.ay'dan sonraki tıkanmalar ise ?kronik total oklüzyon? olarak kabul edildi.Bulgular: Total oklüzyonların 177 (%54.6)'nın akut, 91 (%28.1)'nin subakut ve 56(17.3%)'nın ise kronik oldugu bulundu. Bu total oklüzyonların 197 (%60.8)'i proksimalRCA, 104 (%32.1)'i mid RCA ve 23 (% 7.1) ise distal RCA'da idi. Ortalama yas, akutoklüzyonlu hastalarda subakut ve kronik olanlara göre anlamlı olarak daha küçük iken(p0.05). RCA'nın akut total oklüzyonunda prekordiyal V1-V3derivasyonlarında ST segment elevasyon oranları ise sırasıyla %13, %7.3, %13.6 olarakbulundu. Bu ST segment elevasyonlarının tamamı proksimal ve mid oklüzyonlarda gözlendi.Sonuç: EKG'de prekordiyal ST segment degisiklikleri, sol koroner arter hastalıgı gibiEKG üzerine olası diger tüm etkilerden bagımsız olarak, çok büyük oranda RCA'nın akutoklüzyonunda, nadiren subakut oklüzyonunda meydana gelmekte; kronik total oklüzyonlardaise hiç gözlenmemektedir. Böyle durumlarda, prekordiyal ST segment depresyonu daha çokdistal RCA oklüzyonlarında olusurken, ST segment depresyonu ile kıyaslandıgında çok dahaaz sıklıkla gözüken prekordiyal ST segment elevasyonu ise çok büyük oranda RCA'nınproksimal bölgesinde ve sadece akut oklüzyonlarında meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: ST segment deviation (depression or elevation) atprecordial derivations (V1-V3) on electrocardiography (ECG) could accompany to acuteinferior myocardial infarction. With this information, when we look at the literature, we couldnot find enough data showing frequency and shape of precordial ST segment deviation onpatient?s electrocardiographies whose left coronary system is normal but who have acute,subacute, chronic right coronary artery (RCA) total occlusion. The purpose of this study is toexamine the patients who have acute, subacute, chronic RCA total occlusions but normal leftcoronary artery (LCA) anatomy found during coronary angiography made for clinicalindications and whose precordial ST segment variation on 12 derivation electrocardiography(ECG) are screened at the time of patient?s admittence (who has no coronary artery disease atleft coronary circulation) to the hospital or just before coronary angiography. In addition, therelation between precordial ST segment deviation and the level of total occlusion at RCA isexamined in these patients.Material and Methods: This study, retrospectively, were done with 324 (mean age:56.7±10.3 year) patients that were chosen between the consecutive 23922 people appliedselective left and right coronary angiography. This choosing was done between patientsaccording to the implication and exclusion criteria. At selective coronary angiography, totalocclusion is determined as ceasing course of coronary artery abruptly and being seen TIMI-0or TIMI-1 flow. RCA is divided as proximal, mid and distal parts. The level of the totalocclusion in RCA was determined according to these segments. The electrocardiographicevaluation was done on the patient?s standard 12 lead EKG who take part in this work whichwere taken just before the coronary angiography. ST segment deviation interpreted 0,08second later then J point. ST segment deviation from isoelectric line to upwards 1mm andmore was accepted ``ST elevation??, deviation downwards 1mm and more was accepted ``STdepression??.The patient?s clinical diagnosis, demographic data and biochemicalinvestigations were done retrospectively based on the archive records information. Clinicaldefinitions updated according to criteria were determined by new guidelines. The time passedafter the total occlusion at RCA was determined based on patient?s clinical,electrocardiographic and angiographic data. According to this, the occlusion in the first 12hours accepted ``acute occlusion?? , between 12 hours and 1 month ``subacute occlusion?? theocclusions after the first month accepted as ``chronic total occlusion??.Results: It was found that 177 of total occlusions (%54.6) were acute, 91 (%28.1)were subacute and 56(17.3%) were chronic. 197 of total occlusions (%60.8) were at proximalRCA, 104 (%32.1) were at middle RCA and 23 (% 7.1) are at distal RCA. Mean age issmaller in patients with acute occlusion than in patients with subacute or chronic occlusion.But there is not a statistical significant difference in coronary risk factor between thesegroups. Almost all of the precordial ST segment deviation are secreened in patients with acutetotal occlusion. A statistical significant difference is not found between groups of proximal,middle and distal RCA occlusion in terms of clinical diagnosis, demographic andangiographic data. Although there was found significant difference between these groupsaccording to ST segment deviation at precordial V1-V3 derivation, there was not foundsignificant difference for ST segment deviation at V4-V6 derivations. While the ratio of STsegment depression at precordial V1-V3 derivations increase from proximal to distal insignificant degree, at V4-V6 derivation, there is not found a significant difference. At acutetotal occlusion of RCA, the ratio of ST segment elevations at precordial V1-V3 derivationsare in orderly %13, %7.3, %13.6 . All of these ST segment elevations are screened atproximal and middle occlusion.Conclusion: On ECG, precordial ST segment deviations independently from allpossible effects on ECG like left coronary artery disease result mostly from acute occlusion ofRCA and rarely from subacute occlusion of RCA. However, precordial ST segmentdeviations are not observed in chronic total occlusion of RCA. In such cases, while precordialST segment depression is mostly formed in distal RCA occlusions, precordial ST segmentelevation which is rarely seen when compared with ST segment depression is formed inproximal part of RCA and only in RCA? s acute occlusions.