Sirkumfleks koroner arterin izole akut oklüzyonunda anteriyor, inferiyor ve posteriyor derivasyonlardaki ST segment ve T dalga değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ST segment and T-wave changes in the anterior, inferior and posterior derivations of isolated acute occlusion of circumflex coronary artery
  1. Tez No: 281826
  2. Yazar: EFTAL MURAT BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Literatürde, sirkumfleks (Cx) koroner arterin izole akut oklüzyonuna bağlı olarak elektrokardiyografide (EKG) ST segment ve T dalga değişikliklerinin sıklığını, miktarını ve oklüzyon düzeyi ile ilişkisini gösteren yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı izole Cx akut oklüzyonu ile EKG'de anteriyor, inferiyor, posteriyor ST segment ve T dalga değişiklikleri ve oklüzyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek idi.Metod: Bu çalışma retrospektif olarak, selektif sol ve sağ koroner angiografileri yapılan ardışık 21855 hasta arasından çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun toplam 175 (ortalama yaş: 58.9±10.8 yıl) hasta alınarak yapıldı. Selektif koroner angiografide total oklüzyon, koroner arter seyrinin aniden kesildiği ve TIMI-0 ya da TIMI-1 akımın görülmesi olarak tanımlandı. Cx santral (proksimal segment, obtus marginal dal ve intermediyer dal) ve periferal (distal segment, posterolateral dal ve posteriyor desending dal) olarak 2 kısma ayrıldı. Hastalar Cx'de oklüzyonun bulunduğu yere göre santral oklüzyonlu ve periferal oklüzyonlu olanlar şeklinde 2 gruba ayrıldı.Bulgular: İzole Cx total oklüzyonu olan 175 hastanın yaş ortalaması 58.9 yıl (32 ile 83 arası) idi. Hastaların 138 (%78.9)'i erkek, 37 (%21.1)'si kadın cinsiyete sahipti. Hastaların 75 (%42,9)'i ST segment yükselmeli AMİ (STEMİ), 77 (%44)'si ST segment yükselmesiz AMİ, 23 (%13.1)'ü unstabil angina pektoris idi. Santral Cx (n=58, %33.1) ve periferal Cx (n=117, %66.9) oklüzyon grupları arasında olguların demografik verileri açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Santral ve periferal Cx oklüzyonları karşılaştırıldığında inferiyor Mİ periferal Cx oklüzyonunda, inferoposterolateral Mİ ve anterolateral Mİ ise santral Cx oklüzyonunda daha sık görülmekteydi (sırasıyla %46.5, %40.6, %12.5, p=0.008).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In the literature, we could not find enough data showing frequency and amount of ST segment deviation and T-wave changes on electrocardiography (ECG) and their relation to occlusion level, depending on isolated acute occlusion of circumflex coronary artery (Cx). The aim of this study was to examine the relationship among isolated acute occlusion of Cx and the changes of anterior, inferior, posterior ST segment and T-wave on ECG, and the occlusion level.Method: This study, retrospectively, was done with 175 (mean age: 58.9±10.8 years) patients that were chosen between the consecutive 21855 people applied selective left and right coronary angiography. This choosing was done between patients according to the inclusion and exclusion criteria. At selective coronary angiography, total occlusion is determined as ceasing course of coronary artery abruptly and being seen TIMI-0 or TIMI-1 flow. Cx is divided as central (proximal segment, obtuse marginal branch and intermediary branch) and peripheral (distal segment, poster-lateral branch and posterior descending branch) parts. The patients, depending on the occlusion's localization in Cx, were divided into two groups with central occlusion and peripheral occlusion, respectively.Results: The mean age of 175 patients that have isolated Cx total occlusion was 58.9 (between 32 and 83). 138 patients (78.9%) were male and 37 patients (21.1%) were female. 75 patients (42.9%) were ST-elevation myocardial infarction (STEMI), 77 patients (44%) were Non-ST-elevation myocardial infarction, 23 patients (13.1%) were unstable angina pectoris. In terms of demographic parameters of cases, significant differences between central Cx (n=58, 33.1%) and peripheral Cx (n=117, 66.9%) occlusion groups were not determined (p>0.05). When central and peripheral Cx occlusions were compared, inferior MI was observed more often at peripheral occlusion, whereas inferoposterolateral MI and anterolateral MI were observed more often at central Cx occlusion (46.5%, 40.6% and 12.5%, respectively and p=0.008).