Dobutamin stres ekokardiyografi yapılan hastalarda sol ventriküler dissenkroninin doku senkronizasyon görüntüleme yöntemiyle değerlendirilmesi
Assesment of left ventricular dyssyncronization with tissue syncronization imaging at the patient who have done dobutamine stress echocardiography
- Tez No: 230468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dobutamin stres ekokardiyografi (DSE) iskemiyi degerlendirmek için kullanılaninvaziv olmayan önemli bir görüntüleme yöntemidir. Ancak, görüntü degerlendirmeninsubjektif olusu, islemi yapan kisinin deneyimine baglı olarak testin degerinisınırlandırmaktadır. Biz çalısmamızda DSE ile doku senkronizasyon görüntüleme yönteminikombine ederek iskemiyi tespitteki hassaslıgını arttırmayı amaçladık.Çalısmaya DSE endikasyonu konulan 30 hasta (16 erkek, 14 bayan) alındı. 15 hastadaDSE iskemik açıdan pozitif ve 15'in de ise negatif olarak saptandı. Negatif saptanan grupkontrol grubu olarak kabul edildi. Her iki grup arasında risk faktörleri ve duvar hareket skorudısındaki eko parametreleri açısından anlamlı fark yoktu.Her iki grupta apikal olmayan dört çift karsılıklı segmentten istirahat ve peak stresesnasında doku senkronizasyon görüntüleme yöntemiyle hesaplanan peak sistolik velositeyeulasma zamanları arasındaki fark sol ventrikül içi dissenkroni olarak kabul edildi. Hıza göredüzeltme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Dobutamine stress echocardiography is an important non invasive imaging methodfor evaluating ischemia. However, wall motion interpretation can be limited by theexperience of the interpreter and the subjectivity of visual assessment.In our study we aimedto combine Dobutamine Stress Echocardiography and Tissue Syncronization Imaging toincrease sensitivity for detecting ischemia.30 patients (16 men, 14 women) who took indication for dobutamine stresechocardiography were included in study. In 15 patients dobutamine stress echocardiographywas positive for ischemia and in the other 15 patients it was negative. Negative groupaccepted as control group. There was no significant difference in terms of risk factors andechocardiographic parameters between two groups except wall motion scores.In both group left ventricular dyssynrony was accepted as the difference between timeto peak systolic velocity ( Ts ) in the reciprocal four couple of non-apical segments at restand during peak stress. Timings were corrected for heart rate. We compared the differences ofthe dyssyncronization value at rest and during peak stress to find the distinctions within thegroups and between the groups of dobutamine stress echocardiography positive and negativepatients.We found that the stress did not create any significant difference over the leftintraventricular dyssynchrony with dobutamine stress echocardiography but at the segmenterlevel it prolonged the time to peak systolic velocity.