Radyofrekans termal ablasyon tedavisinin nazal siklus üzerine etkisi
- Tez No: 230466
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alt konka hipertrofisi nazal obstrüksiyonun en sık nedenlerindendir. Son yıllarda altkonka hipertrofilerinin cerrahi tedavisinde kullanılan Radyofrekans Termal Ablasyon (RFTA)tekniği etkinliği kanıtlanmış, kolay uygulanabilir, minimal invaziv ve düşük yan etki insidansınedeniyle sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir.Nazal siklus otonom sinir sistemi kontrolünde nazal mukozada spontan ve belli birritimle tekrarlanan vazomotor değişiklerdir. Sempatik sistemin etkisiyle vazokonstrüksüyon(dekonjesyon) oluşurken parasempatik sistem sitümülasyonunda vazodilatasyon (konjesyon)gelişir. Burunun spontan konjesyon ve dekonjesyonu her insanda aynı sürelerle olmayıp, 30dakika ile 6 saatlik sikluslar halinde meydana gelir. Burun tıkanıklığının teşhisinde ve nazalsiklus çalışmalarında pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan Rinomanometri (RMM)sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. RMM burun havayolu rezistansının ölçülmesi tekniğidir.Bu çalışmada, radyofrekans cerrahisinin nazal siklus üzerine muhtemel etkilerininrinomanometri ile araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmaya, medikal tedaviye dirençli bilateral alt konka hipertrofisi olan bireylerarasından uygun kriterleri sağlayan 30 erişkin hasta ve kontrol grubu olarak 13 sağlıklı erişkindahil edildi. Tüm hastalar ve kontrol grubu bireylerinin nazal sikluslarının belirlenmesi içinrinomanometri cihazı yardımı ile dekonjesyon uygulanmaksızın sağ, sol ve total havaakımlarıyla, havayolu dirençleri preoperatif ve postoperatif birinci, üçüncü ve altıncı aylarda 6saatlik sürede 15 dk aralıklarla ölçüldü.Radyofrekans termal ablasyon cerrahisi lokal anestezi altında tek seanslı olarakyapıldı. Bu uygulamalar sırasında RF enerjisi 15 Watt seviyesinde ve 15 saniye süre ileuygulandı. Hasta grubunun operasyon öncesi nazal siklus süreleri kontrol grubuna göreanlamlı olarak uzamış bulundu. Operasyon sonrası takipte hasta grubunun birinci, üçüncü vealtıncı aylarda yapılan ölçümlerde operasyon öncesi durumla karşılaştırıldığında, üçüncü vealtıncı aydaki nazal siklus sürelerinin anlamlı bir şekilde kısaldığı ve kontrol gurubunun nazalsiklus sürelerine yaklaştığı görüldü. Kontrol grubunun altı aylık takibi esnasında elde edilendört nazal siklus ölçüm değerleri birbirine yakın bulundu ve istatistiksel olarak anlamlıfarklılıklar göstermedi.Bu çalışma, bilateral alt konka hipertrofisi olan hastalarda nazal siklus süresininanlamlı bir şekilde uzadığını göstermiştir. Bu hastalara uygulanan RFTA tedavisi sonrasınazal siklus sürelerinin birinci aydan itibaren kısalmaya başladığı, fakat istatistiksel olarakanlamlı kısalmanın üçüncü ayda başladığı ve altıncı aya kadar devam ettiği bulundu. Sonuçolarak; bu çalışma RFTA tedavisinin bilateral alt konka hipertrofili hastalarda uzamış nazalsiklus süresini kısaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inferior concha hypertrophy is one of the most frequent causes of nasal obstruction. Inthe recent years, Radiofrequency Thermal Ablation (RFTA) technique which have been usedin surgical therapy of inferior concha hypertrophies is a therapy method that have beenfrequently preferred because of being minimal invasive, having low incidence of side effect,being easy applicable and proved efficiency.Nasal cycle is the spontaneous and rhythmic vasomotor changes in nasal mucosaunder the control of autonomic neural system. While vasoconstriction (decongestion) occursunder effect of sympatic system, vasodilatation (congestion) develops with stimulation ofparasympatic system. Spontaneous congestion and decongestion of nose differ in eachindividual and occur as periods of between 30 minutes and 6 hours. Many techniques havebeen used in detection of nasal obstruction in studies of nasal cycle. Of these,rhinomanometry is a frequently preferred technique. Rhinomanometry (RMM) is ameasurement technique of nasal resistance. In this study, the aim was to investigate ofpossible effects of radiofrequency surgery on nasal cycle by rhinomanometry.This study includes the 30 adult patients with bilateral inferior concha hypertrophyresistant to medical therapy and 13 healthy adult as control group. To detect nasal cycle of allpatients and control group individuals, right, left and total stream of air and airway resistancewere measured by using rhinomanometry equipment at preoperative and postoperative thefirst, the third and the sixth month for 6 hours with 15 minute-intervals.Radiofrequency Thermal Ablation surgery had carried out only session under localanesthesia. Radiofrequency energy was administered at 15 watt for 15 seconds. Nasal cycletimes of patients at the first month after operation were significantly higher than those ofcontrol group. Nasal cycle times at the third month after operation were low from those ofbefore operation and of the first month after operation but longer than that of control group.Nasal cycle times at the third and the sixth month after operation were significantly shorterthan that of before operation and of first month after operation and approached the times ofcontrol group. The measurement levels of nasal cycle of control group during follow upmeasurements for the six months were close to one another and they did not show statisticallydifference.This study showed that the nasal cycle times significantly increased in patients withbilateral inferior concha hypertrophy. After RFTA treatment applied to these patients, nasalcycle times started to decline as from the first month but the significant decreased statisticallystarted at the third month and continued to the sixth month. In conclusion, this study showsthat RFTA treatment can be improved the increased nasal cycle times at patients with bilateralinferior concha hypertrophy.