Sağ koroner arter kaynaklı akut miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda sağ koroner arterin geometrik şekilleri ile klinik ve anjiyografik parametrelerinin karşılaştırılması
Compare of clinic and angiografic parameters at pateients who have c and s shapes of right coronary artery on coronary angiography images by evaluation of angiographic images of primary percutaneous interventions in acute myocardial infarction
  1. Tez No: 452994
  2. Yazar: MEHMET SAİT ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Ateroskleroz, geleneksel risk faktörleri dışında damar geometrisinden kaynaklanan hemodinamik etkenlerlede ilişkilidir. Daha önce yapılan çalışmalarda, sağ koroner arterin C ve S ( Sigma) şekillerinin karşılaştırılmasında C şeklinin koroner arter hastalığı ile daha fazla ilişkili olduğu saptanmıştır. Ancak sağ koroner arter kaynaklı akut miyokard enfarktüsü ile başvuran hastalarda yapılan acil mekanik revaskülarizasyon işlemi sonrası sözkonusu bu iki geometrik şeklin TIMI frame sayısı, lezyon dağılımı ve uzunluğu üzerine etkisi değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada ise, merkezimizde yapılan primer perkütan girişimlerde sağ koroner arterin sorumlu olduğu akut miyokard enfarktüslerinde koroner anjiografi görüntülerini degerlendirilerek anjiografi görüntülerinde sağ koroner arterin C ve S şekilleri arasındaki lezyon ciddiyeti, lokalizasyonu, işlem öncesi ve sonrası damar içi akım oranlarının karşılaştırılması amaçlandı.Materyal ve Metod: Akut Miyokard Enfarktüsü nedeniyle primer perkütan girişim uygulanan ve enfarktüsün sağ koroner arterden kaynaklandığı tespit edilen 163 hastanın koroner anjiografik görüntüleri değerlendirildi. Hastalar anjiografik olarak sol oblik pozisyondan bakıldığında sağ koroner arterin geometrik şekline göre C ve S şeklinde olmak üzere iki gruba ayrıldı. Klinik ve anjiografik parametreler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: C şekli grubu kendi arasında karşılaştırıldığında proximal ve mid bölgelerde lezyon sıklığı distalden daha fazla bulundu. Her iki grup TİMİ frame sayıları açısından karşılaştırıldığında S şekli olan hasta grubunda TİMİ frame sayıları C şekli olan hasta gurubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. İki grubun lezyon bölgeleri kendi aralarında karşılaştırıldığında damar çapları arasında farklılık bulunmadı.Sonuç: C şeklindeki sağ koroner arterde lezyon yerleşim sıklığı proksimal ve mid kısımlarda daha yüksek bulundu. TİMİ frame sayıları açısından karşılaştırıldığında ise S şekli olan hasta grubunda TİMİ frame sayıları C şekli olan hasta grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atherosclerosis is associated with the hemodynamic factors emerged from the geometry of vessels outside of the traditional risk factors. When compared C and S (sigma) shape of right coronary artery, C shape was found to be more associated with coronary artery disease in previous studies. However, in patients admitted with acute myocardial infarction from the right coronary artery and performed urgent mechanical revascularization procedure, the effect of these two geometric shape of right coronary artery did not evaluated on TIMI frame count, distribution and length of the lesion. It is aimed in this study to compare intravenous flow rates before and after process, localization and severity of lesion between C and S shapes of right coronary artery on coronary angiography images by evaluation of angiographic images of primary percutaneous interventions in acute myocardial infarction which is caused by right coronary artery in our center.Materials and Methods: The angiographic images of 163 of patients were evaluated who performed primary percutaneous intervention due to acute myocardial infarction from right coronary artery. Patients were divided into two groups according to the geometric shape of right coronary artery including C and S with regard to angiographically in left oblique position. Clinical and angiographic parameters were compared statistically.Results: The frequency of proximal and mid region lesions were found more than distal lesions when C shape group compared among themselves. TIMI frame counts in patient group with S-shape were significantly higher than patient group with C shape when both groups were compared in terms of TIMI frame counts. The two groups lesion regions were compared each other and there were no difference between vascular diameters.Conclusion: The frequency of lesion was higher in the proximal and mid sections of C shape right coronary artery. TIMI frame counts were significantly higher in patients with S-shape group than patients C shape group when they were compared in terms of TIMI frame counts.