Şekerpancarı (Beta vulgaris saccharifera L.) tarımında çapa ve ot öldürücülerle yapılan yabancı ot mücadelesinin verim ve kaliteye etkileri
The Effects of herbiciden and hoeing (weed control methods) on the yield and quality of sugarbeet (Beta vulgaris saccharifera L.)
  1. Tez No: 23050
  2. Yazar: RECEP İYİPİLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
II ÖZ FIT Yüksek Lisans Tezi ŞEKERPANCARI (Beta vulgaris saccharifera L.) TARIMINDA ÇAPA VE OT ÖLDÜRÜCÜLERLE YAPILAN YABANCI OT MÜCADELESİNİN VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ Recep İYİPİLAVCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr.Celâl ER 1992, Sayfa : 67 Jüri : Prof.Dr. Celâl ER Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. İbrahim ATAK İŞİ Bu araştırma 1991 senesinde, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin Şeker Araştırma Enst i tüsünde, Et imesgu t Deneme İstas yonunda yürütülmüştür. Şeker pancarı ile rekabet ederek onun topraktaki suyuna, gıdasına, verilen gübresine ve gelişme alanına ortak olan ya bancı otlar, diğer hastalık ve haşerelere de yataklık etmek su retiyle zararlarını büsbütün artırmaktadırlar. Bu araştırmanın tarla denemelerinde yabancı otların mey dana getirdiği bu zararlardan dolayı çapa ve herbisitlerle ya bancı ot mücadelesi yoluna gidilmişt ir. Çapasız parsellerin şa hit alınarak yapılan bu denemede, çapasız parseller ile çapalıT I J parseller, ekim öncesi ve çıkış sonrası herbisit uygulanan parseller arasında pancar verimi yönünden %5 ve %1 Asgari Ö- rıemli fark (A.Ö.F.) değerlerine göre bulunan fark önemlidir. En yüksek pancar kök verimi, ekim öncesi ilaçlamada 6748 kg/da o- lurken, çıkış sonrası ilaçlamada 6608 kg/da ve çapa yapılan par sellerde ise, 6505 kg/da olmuştur. Şeker varlığı, en yüksek ekim öncesi ilaçlamada %14.82 bulunurken, çıkış sonrası ilaçlamada %14.42, çapalı muamelede %14.34 ve çapasız parsellerde %13.60 olmuş ve çapasız parsel ler ile çapalı parseller, ekim öncesi ve çıkış sonrası herbisit uygulama parselleri arasındaki fark %5 ve %1 seviyelerinde ö- nemli bulunmuştur. En fazla arıtılmış şeker verimi 635 kg/da ile ekim ön cesi ilaçlamadan elde edilmiştir. Çıkış sonrası ilaçlama ve ça palı muameleden j se, sırası y La 598 kg/da ve 581 kg/da alınmıştır Çapasız parsellerin ise, arı ti İmi ş şeker verimi 471 kg/da olmuş ve bununla çapalı muamele, ekim öncesi ve çıkış sonrası herbi sit uygulama parselleri arasındaki fark hem %5 seviyesinde hem de %1. seviyesinde önemi j bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER. : Şekerpancarı, Yabancı ot, Çapasız parsel, Çapalı parsel, Ekim öncesi herbisit uygulama parseli, Çıkış sonrası herbisit uygulama parseli, Pancar verimi, Pancar kalitesi, Şeker verim i, Şeker varlığı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF HERB1CIDEN AND HOEING (WEED CONTROL METHODS) ON THE YIELD AND QUALITY OF SUGARBEET (Beta vulgaris saccharifera L. ) Recep İYİ PİLAVCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Celâl ER 1992, Page : 67 Jury :Prof.Dr. Celâl ER Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Ibrahim ATAKİŞİ This research was conducted at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1991. Weeds, which compete with sugar beet, and participate in the soil »water, nutrient, fertiliser and growth land of the sugar beet and besides they are being host to pest and diseases, so they have quite increased the damages. In the field experiment of this research weed control was done with hoeing and herbicides because of the these dama ges of weeds. In this experiment based on without hoeing plots and between hoeing plots, pre-sowing and post-emergence herbi cide application plots with without hoeing plots, the differenceV is important from the point of view of beet yield at level 5% and at level l%.The highest beet root yield was found 6748 kg/ da at pre-sowing herbicide application, 6608 kg/da at post- emergence herbicide application and 6605 kg/da in hoeing plots Sugar content was found 14.82% at the highest pre-sowing herbicide application, besides post-emergence herbicide appli cation was 1 4. 42%, hoeing application was 14.34% and without hoeing plots were 13.60% and difference between hoeing plots, pre-sowing and post-emergence herbicide application plots with without hoeing plots were important both at level 5% and 1%. The most purified sugar yield was provided from presowing application as 635 kg/da. About post-emergence application and hoeing application, the results were taken in order 598 kg/da and 581 kg/da. The purified sugar yield of without hoeing plots were 471 kg/da and the difference was important between without hoeing plots and hoeing application, pre-sowing and post-emergence herbicide application plots were either at level 5% or 1%. KEY WORDS : Sugarbeet, Weed, Without hoeing plot, Hoeing plot, Pre-sowing herbicide application plot, Post- emergence herbicide application plot, Yield of sugarbeet, Quality of sugarbeet, Sugar yield, Sugar content.