Değişik çevre koşullarının anne ve yavru sıçanlarda oluşturduğu davranış değişiklikleri ve hipokampus bdnf düzeyi üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of various environmental conditions on behavioural changes and hippocampal BDNF levels in mother rats and its pups.
  1. Tez No: 230502
  2. Yazar: MANAL MEHTAR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, prenatal dönem yaşam koşullarının hayatın erişkinlik dönemine de yansıdığı görüşünden hareket ederek gebelik dönemini standart, stresli ve zenginleştirilmiş ortamda geçiren Wistar Albino sıçanlardan doğan ve prenatal dönemdeki koşullarında yaşamaya devam eden erkek yavrularda; erişkinlik döneminde gelişen olası depresyona- ve anksiyeteye-benzer davranışların serum kortikosteron ve hipokampal BDNF protein düzeyleri ile ilişkisi, bu davranış değişiklikleri üzerine antidepresan ve anksiyolitik özellikleri olan REM uyku yoksunluğunun etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla; prenatal stres için ?kronik hafif stres+immobilizasyon? kullanılmış, zenginleştirilmiş ortam büyük kafeslere renkli objeler konularak hazırlanmış, depresyon ölçümünde ?zorunlu yüzme? ve anksiyete ölçümünde ?yükseltilmiş artı labirent testleri? kullanılmış, davranış testlerinin serum kortikosteron ve hipokampal BDNF düzeylerini etkilerini incelemek için biyokimyasal analizler davranış testleri uygulanmamış ayrı bir grupta da yapılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.?Prenatal stresin vücut ağırlığı artışını olumsuz etkilediğini saptanmıştır.?Zengin grubunda serum kortikosteron düzeyi anlamlı biçimde düşük bulunmuştur.?Davranış testlerinin serum kortikosteron düzeylerini artırdığı ve hipokampal BDNF protein miktarında da değişikliğe neden olduğu saptanmıştır.?Lokomotor aktivite değişiklikleri ile gruplarda gözlemlenen antidepresan ve anksiyolitik etkilerin örtüşmemesi ?yükseltilmiş artı labirent? ve ?zorunlu yüzme? testleri sonuçlarının lokomotor aktiviteden bağımsız geliştiğini, dolayısıyla spesifik olduğunu göstermektedir.?Anneden fizyolojik olarak ayrılma dönemi ile erişkinlik dönemi serum kortikosteron ve hipokampal BDNF sonuçlarında koşutluk olmadığı gözlemlenmiştir.?REM yoksunluğunun kontrol grubunda oluşturduğu kaygı giderici etkisini stresli veya zenginleştirilmiş ortamlarda barınmış hayvanlarda da sürdüğü görülmüştür.?REM uyku yoksunluğu hipokampus BDNF protein seviyesinde anlamlı düşüşe neden olmuştur. Bu bulgu REM uyku yoksunluğunun oluşturduğu antidepresan etkinin mekanizmasını açıklamada nörotrofik hipotezin yeterli olmadığı kanısını vermiştir.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration the fact that prenatal environment induces behavioral changes late in adult life, this study was to uncover the pronounced difference in the effects of prenatal restraint stress ? chronic mild unpredictable stress and enriched environment, larger cages with variable colored toys, on depression, anxiety, hippocampal BDNF and serum corticosterone levels; and the antidepressant and anxiolytic effect of REM sleep deprivation in preventing or reversing these changes.Male Wistar albino pups were reared under the same prenatal environmental conditions. Forced swimming test and Elevated Plus Maze test were performed to investigate the behavioral changes, depression and anxiety-like effect respectively, in relevance to hippocampal BDNF and serum corticosterone levels compared to groups without behavioral tests. The following results were obtained:?Prenatal stress having negative effect on body weight gain.?Serum corticosterone levels decreased significantly in enriched rats.?Behavioral tests increasing levels of corticosterone and inducing changes in BDNF expression.?Antidepressant and anxiyolitic effects in Forced swimming test and Elevated Plus Maze test respectively were specific, being independent from Locomotor activity?s changes.?Changes in serum corticosterone and BDNF levels were not paralel between weaning and adult periods.?REM sleep deprivation demonstrated an anxiyolitic effect in stressed and enriched rats as control group.?REM sleep deprivation decreased the BDNF levels. Thus REM antidepressant mechanism does not support the neurotrophic hypothesis.