Nahlistan (inceleme-metin-dizin)
Nahlistan (research-text-index)
  1. Tez No: 230509
  2. Yazar: ASU ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalısmada, Manisa İl Halk Kütüphanesinde 2705 numarada kayıtlı Ahmed tarafından H.963 /1555'te yazılan ?Nahlistan? adlı eser; konu, içerik ve dil açısından incelenmistir. Nahlistan, dinî, tasavvufî, ahlakî ve ilmî konularda bilgi veren didaktik bir eserdir. Müellif bu bilgileri açık ifadelerle degil de ayetlerden ve edebi sanatlardan yararlanarak vermistir. Eser, nazım-nesir karısık yazıldıgı için Sâdî'nin Gülistan'ına benzerligiyle dikkat çekmektedir. Elimizdeki eser tek nüshadır. Müellif, eserinin sebeb-i telif kısmında muamma yoluyla ebced hesabına basvurmustur. Müellifin edebi sanatları ustalıkla kullandıgını söyleyebiliriz. içerik, islenis özellikleri ortaya konulduktan sonra, bu çalısmada; eserin dil özellikleri, Türkçe'nin bu dönemdeki özgün kullanılıs biçimleri tespit edilmistir. Eser 16. yüzyıl özelliklerini tasımakla birlikte Eski Anadolu Türkçesi ve Eski Türkçe'den unsurlar da tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study aims to examine and discuss Ahmed?s ?Nahlistan? (H.963/1555) regarding its subject material, form and language. Nahlistan is a didactic work which gives it knowledge at the religious, sufistic, moral and scientific subjects. The author is her knowledges with the not clear expensions it tells he has given it while benefitting it is from Koran verse and it is from the literary arts. it is work poetry-prose it is mixed because it gets registered at the Gulistan of the Sadi resemble it apply careful attention. The work at our hand is a single copy. The author is he has applied for her at the ebced calculation with the secrecy road in the work?s get registered reason parts. We can say that you used the author?s literary arts skillful After discussing formal considerations and general treatment of the work, this study shall move on the examine its language, the usage at different dialects in Turkish, etc. The work seems to reflect typicial 16.th century characteristics but it also represents ? Ancient Anatolian Turkish? lingual properties and ? Ancient Turkish? in general.