Nizamiye medreselerinin icra ettiği fonksiyon ve etkilediği coğrafya
Madrasa Nizamiya of Baghdad
- Tez No: 230517
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÖNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Selçuklular islam Dünyası 'na indikleri zaman, bu cografyanın siyas î ve dinî bir kargasa içerisinde yüzdügüne sahi t olmuslardı . Siyasî ve dinî otori te basl ıca üç parçaya bölünmüs tü. Bagdat' ta Sünnî Abbasî Hi lafeti , Mısır'da Siî Fat ımî Hi lafet i ve Endülüs' te Emevi Hi lafeti hüküm sürüyordu. Bu siyasî ve dinî otori te parçalanmıs l ıgının yanında bir de mezhep kargasası yasanıyordu. Selçuklular'ın is lam Dünyası 'na yaptıkları en büyük hizmet bu kargasayı ortadan kaldırarak, devlet -ümmet bütünlügünü saglamıslar ve bugünkü islam âleminin dini düsünce ve f ikir bakımından sekil lenmesinin temel lerini atmıs lardır. Nizamiye Medreselerinin ilki Büyük Selçuklu Hükümdarı AlpArslan' ın izniyle vezir Nizamü'l -mülk taraf ından 1067 tarihinde Bagdad' ta kurulmustur. Daha sonra Nizamiye Medreseleri manzumesi olarak Selçuklu Devlet i'nde, sehirlerde hat ta köylere varıncaya kadar insa edi lmistir. Nizamiye Medreseleri islam Egi t im Tarihi'nde bir çıgır asmıs ve kendi adına bir ekol olusturmustur. Vermis oldugu egi t im i le dünyanın ilk üniversi tesi kabul edi len bu okullar, egi t im sis teminde var olan al ıskanlıkları degist irmis ve bu alanda köklü degis iklikler yapmıs tır. Egit im tarihinde ilk defa ögrencinin iasesinin karsı landıgı , yat ı lı , burslu egi tim aldıgı , hocalara devaml ı ücret baglanması gibi bir sistem kurulmus tur. Medreseler ögrenci leri, hocaları , yardımcı hizmetleri ve kütüphaneleri i le kompike bir sistem olusturmustur.
Özet (Çeviri)
When Sel juks came to world of Is lam, they at tested that this geography was in pol i t ical and rel igious confusion. The pol i t ic and rel igious authori ties were divided in three parts . The Cal iphate of Sünni Abbasi in Baghdad, the Cal iphate of shi i te Fatimî in Egypt and the Cal iphate of Emevî in Endülüs, were reigning. There was also a sect confusion beside this pol i t ical and rel igious authori ty disintegration. The best service of Sel juks for the world of Islam was ensuring the total i ty of government -communi ty by removing this confusion and laid the foundat ions of forming todays Is lam world from rel igious thought and idea point of view. The f irst Musl im Theological Schools of Nizamiye was bui l t in Baghdad in 1067 by vizier Nizamü?l -mülk wi th the permis sion of Alparslan, the Monarch of Great Sel juk. Then, i t was bui l t as series of Musl im Theological Schools of Nizamiye in the ci t ies and also in the vi l lages of state of Sel juk. The Musl im Theological Schools of Nizamiye started a new method in the History of Islam Educat ion and formed a style in the name of i tsel f . These schools that were accepted as the f irst universi ty of the world because of their educat ion, changed the customs in the educat ion system and made bas ic changes in thi s area. A sys tem was formed that paid the subsis tence of the students , paid salory to the teachers regularly, wi th dormi tory and scholorship in the His tory of Educat ion for the f irst t ime. The Musl im Theological Schools formed a compl icated system wi th student s, teachers, emergency services and l ibraries.