İlköğretim vııı.sınıf Türkçe ders kitaplarındaki düşünce yazılarının eğitimdeki yeri ve önemi
The place and importance of idea articles in Turkish books at 8th class primary education
  1. Tez No: 230520
  2. Yazar: BİLGİN GÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. RASİH ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Düşünce yazıları; özü bilgi ile donanmış düşüncelerin açıklamasını, yoğunlaştırılmasınıve derinleştirilmesini esas alan yazılardır. Tüm bireyler gibi ilköğretim çocuğu da duygularını, düşüncelerini, hayallerini güzel dilimiz Türkçe ile ifade eder. Dilini ne kadar mükemmel kullanırsa düşüncelerini ifade etmede de o oranda başarılıolacaktır. Bundan dolayı; Türkçe'yi özenle ve güvenle kullanmak aynızamanda doğru ve tam anlamayı, ifadelerde özgünlüğü beraberinde getirecektir. İlköğretimde Türkçe dersi tüm derslerin temelini teşkil etmektedir. Türkçe dersindeki başarıve başarısızlık doğal olarak diğer derslere de sirayet edecektir. Bu açıdan baktığımızda Türkçe dersinin önemi tartışılamaz. İlköğretim VIII. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan düşünce yazılarıda çocuğun düşünce ve hayal dünyasının gelişmesinde, ifadelerinin zengin bir biçim almasında, doğru ve eleştirisel düşünmesinde, güzel dilimiz Türkçe'yi başarılıbir şekilde kullanmasında önemli bir faktördür. İlköğretim VIII. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan düşünce yazılarının çocuğun gelişimdeki yeri ve önemi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
İdea article is a kind of article which is predicated on concentraining,deepening and explaining to ideas which is equipped with information. Like all individuals primary education students express one?s feelings,opinions and dreams with our perfect Turkish language.How much one use the language perfectly ,he/she will be successful about expressing ideas.Because of this,using Turkish language diligently and with sure touch makes understanding in a right way and originality on expressions. Turkish language forms the fundemental sourse of all lessons in primaryeducation.Being successful or not in Turkish language reflects to another lessons.Regarding as this notion, importance of Turkish language is incontrovertial. İdea articles in the Turkish books have a great importance to develop one?s idea and dearm life, to enrich expressions, to think in a critical way, and to use Turkish language in a successful way at 8th class primary education. The importance and place of the idea articles in Turkish books at 8th class primary education, underline this study.