İlköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler öğretiminde öğrenci kılavuzlu öğretim ile kılavuzsuz öğretimin karşılaştırılması
The student guide method and the classical method compored in teaching Social Science to 7. classes.
  1. Tez No: 230529
  2. Yazar: NESLİHAN ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İlköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler öğretiminde öğrenci kılavuzlu öğretim ile kılavuzsuz öğretim kıyaslanmıştır. Kılavuzlu öğretim etkinliklerinin her basamağında öğrenci, neyi, ne zaman, niçin ve ne kadar yapacağını önceden bilir. Çağdaş eğitim süreci kapsamında eğitim sürecine aktif olarak katılır. Günümüzde meydana gelen ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal gelişmeler sorumluluk almayı bilen, aktif bireyler yetiştirmeyi gerektirmektedir. Klasik yöntemlerle süregelen öğretim, bugüne kadar eylemsiz, öğretmenin ön plana çıktığı bir süreç ortaya serer. Öğrenciyi birinci plana çekmeyi başaran kılavuzlu öğretim, ülkesini ve milletini seven, koruyan ve geliştiren bireyler yetiştirmeyi hedefler. Her şeyin değişip geliştiği ülkemizde eğitim felsefeleri de yenilenmektedir. Öğrenci merkezli yöntemlerin geçerliği ispatlanmıştır. Öğrenci kılavuzlu öğretim çağdaş öğretimi desteklemektedir. Eğitim ve öğretim sürecinin planlanıp en etkin biçimde uygulanmasında öğretmen ve öğrenci işbirliğini ön plana çıkarıp, öğretmenlere yeni bir model sunmak en büyük hedefimizdir. Araştırma, Kütahya Altıntaş ilçesinde yürütülmüştür. Deney gurubunu, Yeşilyurt İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencileri, kontrol grubunu ise Oysu İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. İlköğretim 7. sınıf müfredatına uygun olarak hazırlanan kılavuzlar, tanıtılarak içeriği kavratılmıştır. Kontrol grubuyla işbirliğine gidilerek uygulamadan önce ön test ve uygulama sonlarında son test yapılmıştır. Uygulama esnasında öğrencilerle görüşmelerde bulunulmuş, duyuşsal ve pisikomotor alandaki davranış gelişmeleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, ön ve son testlerden elde edilen veriler, istatistiksel analizlere tabi tutulmuş, sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır. Öğrenci kılavuzlu öğretim, öğrenciye yaşamsal bir rol yüklemiştir. Edinilen bu deneyimler, gerçek hayata transfer edilecektir. Öğrencileri tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan sorgulayıcı, sorumluluklarını bilen ve uygulayan, sorunları çözmeye hazır iyi birer insan ve vatandaş olarak değişen dünyaya hazırlamıştır. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarına göre belirlenen farklı yöntem ve teknikler başta da belirttiğimiz gibi ihtiyaç duyulan üretken bireyler , sevgi ve saygıyı ilke edinmiş vatandaşlar yetiştirmede çok büyük rol oynarlar. Bu araştırmada da silinip giden tekdüze bilgilere karşı, yaratıcılık belirginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the student guide method and the classical method have been compored in teaching Social Science to 7. classes. In elementary education every step of ?Student Guide Method? the students know, when, why, how long and what to do before. The students take an active role in both learning and teaching process. Nowadays, the social, economical, cultural and political developments bring a generation who can take responsibilities to our life as a must. In classical process the learners are passive but in contrary to classical method the Student Guide Method gives a great important to students. One of the most important aim of this method is to raise educated individuals who love protect his nation. Like everytihing in Turkey the teaching methods are changing, as well. And the currency of this method has been proved. The Student Guide Method supports the contemporary teaching thoughts as well. The cooperation between student and teacher is very important to plan the education process and apply this method successfully. By doing that, we aim to show a new model to teachers. This study has been performed in Altıntaş. The expriment group consist of Yeşilyurt Primary School and the control group consist of 7. class students in Oysu Primary School. The guides have been prepored according to 7. classes curriculum and their content has been got students comprehend. Being in comperation with control group before the application a pre-test and after the application a post-test have been applied to students. During the application regulary the students have been talked with. To Exchange views and the psycho-motor developments of students have been ohserved. The datas which have been gained from pre and post tests have been evaluated according to statistical analysises. The Student Guide Method give a vital role to students. These experiences will be trasnsfered to real life. The students learn the critical thinging. Different methods and techniques which have been prepored for surting students interests, ağabeylities and needs will help us to grow up productive and respectful citizens. In this study the creativity of students is aimed to be known clearly.