İşletmelerde girişimcilik özelliğini destekleyen faktörler ?iç girişimcilik
Factors supporting entrapreneurship feature in business: Intrapreneurship
  1. Tez No: 230528
  2. Yazar: SELİN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM ONAY ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İç Girişimcilik; bir örgütsel ağ içinde veya bir kurulu işletme içinde kendi yeteneklerini kanıtlamış bireylerin diğer insanlarla ilişkilerini geliştirerek, iletişim kurarak ve bunları kendi yetenek ve değerleriyle yoğurup değerlendirerek kendilerini tanıyıp keşfetmeleri ve kendilerinin farkına varmalarıyla başlayan, bir başka girişimciliğin içinde filizlenen bir girişimcilik türüdür. İç girişimciliğin örgütün başarısı ve örgütün yaşam kalitesi açısından önemi göz önünde bulundurularak yapılmış olan araştırmanın temel amacı; işletmelerde girişim yönelimlerini etkileyen faktörleri tespit edebilmektir. Bu amaca ulaşabilmek için ele alınan işletmelerde iç girişimciliği oluşturan bileşenler; örgütsel, çevresel algı ve performans kriterleri dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır. İzmir ve Manisa'da faaliyet gösteren üç farklı sektörde, altı işletmede üçyüz kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre; ele alınan her bir faktörün işletmede ?iç girişimcilik? boyutunu etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada, iç girişimcilik ile ilgili değişkenlerin; şehirler, sektörler, çalışan sayısı ve işletmenin faaliyet yılı ile de farklılıklar gösterdikleri görülmüştür. Bu araştırmanın iç girişimcilikle ilgili yazına katkıda bulunacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A kind of entrapreneurship that develops in another entrapreneurship is called intrapreneurship in which people who have proven talents in an organizational network or a settled enterprise improve the relations and communicate with other people, and collate the gain with their own talents and dignity starting by recognizing and discovering themselves. Regarding intrapreneurship?s organizational success and importance for life, the basic aim of research is to ascertain the effector factors of interference orientations. For this accession, in the investigated firms the components which formate intrapreneurship were examined to observe by taking account; organizational, environmental perception and performance criteria. As a result of research that applicated over three hundered people who work in six businesses in three different sectors located in Izmir and Manisa; it was proved, every handled factor affect ?intrapreneurship? dimension in business. Also in the research, it has seen that the variables about intrapreneurship show differences according to cities, sectors, number of labour and business activity year. It is anticipate, this research contribute to literature about intrapreneurship