Nezihe Meriç'in öyküleri üzerine bir inceleme
A studies on Nezihe Meriç's stories
  1. Tez No: 230534
  2. Yazar: SEZEN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cumhuriyet dönemi ilk kadın yazarı olarak kabul edilen Nezihe Meriç'in(1925_),edebi ilk ürünlerini topladığı öykü kitabı Bozbulanık, 1953 yılında çıkmıştır.Türk öykücülüğünün 1950 kuşağına mensup olan ve bu kuşağı besleyen kadın yazarı, her geçen gün biraz daha gelişerek , duyarlılaşarak ve yaşadığı değişimleri eserlerinde hissettirerek, günümüze kadar başarıyla gelmiştir. Edebiyatta üslup ve sanat kaygısını ön planda tutan yazar, toplumsal yapıyı da ihmal etmemiştir.Eserleri yedi öykü, iki roman, üç oyun, on çocuk ve bir anı kitaplarından oluşmaktadır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Nezihe Meriç'in hayatı ayrıntılı bir şekilde verilmiş, öyküleri yapı ve tema bakımından incelenmiştir.Bunlara ek olarak geniş bir kaynakça da tezimizin sonuna eklenmiştir.Şimdiye kadar üzerinde çok fazla çalışma yapılmamış Nezihe Meriç ile ilgili bu tezin edebiyat incelemelerine katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Nezihe Meriç (1925_) who is accepted as the first woman writer of the Republic Period, published her story book `Bozbulanık? in 1953.In this story book she collected her first literary works.Being a member of the 1950?s and supporting this generation, she came up to now with great success by improving her art day by day and causing to feel the changes she came across in her stories. The woman writer who kept `anxiety of style and art?in fore ground, also didn?t neglect the social structure.Her works consist of seven story books, two novels, three plays, ten children story books and one memory book. In this essay which is prepared as a master thesis, the life of Nezihe Meriç is given in details and her stories are analysed both in structure and theme .In addition a bibliography is added to the thesis.I think and hope this thesis about `Nezihe Meriç? will assist to the literature surveys.