Üçüncü sektör kuruluşlarından vakıflarda finansal analiz tekniklerinin uygulanması: Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı'nda bir uygulama
Financial analysis techniques application to foundations in the third sector: Alarko Education and Culture Foundation case
- Tez No: 230536
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Özellikle batı dünyasında ekonomideki önemli yerleri ve hızla büyümeleri, üstlendikleri sosyal amaçlara yaptıkları yüklü harcamalar sebebiyle dikkat çeken üçüncü sektör kuruluşları; son yirmi yıldır üzerinde özellikle ekonomi, yönetim ve organizasyon, finans bilimlerinde çalışmalar yapılan bir alan olmuştur. Bu çalışmada üçüncü sektör literatürü ile finans literatürü kombine edilerek değerlendirilmiştir. Finansal analizlerin yapılma gerekçesi vakfın en iyi şekilde amaçlarını yerine getirmesidir. Finansal hesaplamalar, oranlar tek başına bir kuruluş hakkındaki tüm soruları cevaplandırmaz ancak, fon kaynaklarına, program hizmet maliyetlerine ve gelecekte iş görebilme kabiliyetine ışık tutar. Vakıflar kurulurken en önemli arzu vakfın bekasıdır. Vakfın bekasını sağlama sorumluluğu yüklenmiş mütevelli heyeti ve Vakıflar Genel Müdürlüğü denetçileri, vakıfların finansal durumunu dikkate almalıdırlar. Finansal yönetimin sağlığı, vakfın bekası ile özdeştir. Bu düşünceden hareketle, ancak üç yıllık verileri elde edilebilen Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı örneği üzerinden, bilinen finansal analiz yöntemleri ile vakıflara özgü geliştirilmiş oranlar kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu yönü ile bu çalışma Türkiye'de eğitim ve kültür vakıflarının finansal analizleri bağlamında ilk olma özelliği taşımaktadır
Özet (Çeviri)
In the past two decades, third sector organizations especially in the western world captured a great attention. Their important role in economy, highly increasing expenses for social missions and high growing rates, made third sector an interest area specifically for sciences of management, economy and finance. The reason for nonprofit financial analysis is to determine how well an organization is fulfilling its mission. The financial numbers alone cannot answer this question, but they can provide insight into the sources of funding, the cost of programs and service delivery, and an organization?s ability to operate in the future. To survive is the most important wish when a foundation declared. Surviving foundation is the responsibility of board members and Directorate General of Foundations? auditors both who must care the financial condition. Hence, Alarko Foundation is analyzed by common financial techniques and financial ratios for nonprofit organizations. This study is the first in financial analyzing of education and culture foundations in Turkey.