Rinat Muhammedi'nin Keneri Çitlek Koşı romanının çevriyazısı ve sıfat-fiil merkezli, Tatar Türkçesi'nin dil özellikleri
Transcription of the canary cage bird novel of Rint Muhammedi and language properties of Tatar Turkish, participle run along in this thesis lines
- Tez No: 230551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Bu çalışma, Kazan-Tatar Türkçesi'nin ve Edebiyatı'nın önemli temsilcilerinden olan Rinat Muhammedi'nin ``Kéneri Çitlék Koşı'' romanı esas alınarak hazırlanmıştır. Tez, iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde, Kazan-Tatar Türkleri'nin tarihi, dili, edebiyatı ve Kazan-Tatar Türkçesi'nin temel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Tarih, dil ve edebiyat bölüm-leri, ana hatlarıyla ele alınmıştır. Gramer bölümde ise Kazan-Tatar Türkçesi'nin genel dil bilgisi özellikleri, örneklerle açıklan-mıştır. Romandaki sıfat-fiil ekleri ayrı ayrı ele alınıp işlevleri ve yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Sıfat-fiillerin geçtiği tamlamalar, listeler halinde, açıklamalarla birlikte ortaya konmuştur. Listeleme, Türkiye Türkçesi çeviri yazısındaki sıraya göre yapılmıştır. II. Bölümde, romanın Kazan-Tatar Türkçesi'nden Türkiye Türkçesi'ne çevriyazısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a prominent contemporary Kazan-Tatar writer Rinat Muhammedi?s novel named ``Kéneri Çitlék Koşı?? (The Canary Cage Bird). The present study consists of two chapters. In the 1st chapter, an information about the history, language and literature of Kazan-Tatar Turks has been given. In the subchapters, the history and language has been handled in general without going into detail. In the chapter dealing with the grammar, the characteristics of the Kazan-Tatar language has been examined, to some extend, its rules has been determined, and some crucial samples has been presented. Having given a brief information about nominals, participial structures of Kazan-Tatar, in particular, has been explored from the perspective of structures and functions. After discussing the partisiples of Tatar, the sample sentences and structures taking place in Rinat Muhammedi?s novel has been listed and presented alphabetically in this chapter. In the 2nd chapter, the transliteration into Latin-based alphabet of the novel Kéneri Çitlék Koşı has been presented.