Türkiye ekonomisinde ihracatın ithalata bağımlılığı (1990 - 2006 yılları analizi)
Import dependency of export in Turkish economy (analyse of 1990 - 2006 years)
- Tez No: 230550
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bir ülkenin diger bir ülkeyle sosyal ve ekonomik açıdan iliskilerde bulunması, degisen ve gelisen dünyada zorunludur. Bu durumun ekonomik tarafını dıs ticaret ve dıs ödemeler bilançosu olusturur. Bir ülkenin dıs ticaret açıgı, yapılan mal ithalatının ihracattan fazla olması, dıs ticaret fazlası ise yapılan mal ihracatının ithalattan fazla oldugu anlamına gelir. Son yıllarda Türkiye ekonomisinin karsı karsıya geldigi en önemli sorun cari islemler açıgıdır. Dıs ödemeler bilançosunda yapıldıgı görülen mal ve hizmet ithalatı bunların ihracından büyükse bu durum cari islemler hesabı açıgı anlamına gelir. Bunun en önemli sebebi 24 Ocak 1980 tarihinde alınan ve basta dıs ticaretin serbestlesmesini öngören kararların ihracata dayalı bir büyüme modeline geçilmesidir. hracatını arttırmak isteyen Türkiye ekonomisi basta ara malı olmak ve yatırım mallarını ithal etmistir. Çünkü bu mallar üretim için gereklidir. lk baslarda normal gibi görünen ve döviz piyasalarının degiskenligiyle birlikte zaman zaman azalıs ve artıs ortaya koyan durum, özellikle 2002 yılı sonrası ciddi bir hal almıstır. Diger taraftan cari açık sorununun ortaya çıkarılmasına öncülük eden bu duruma üretimin ithalata bagımlılıgı, dıs ticaretin bu sorunla birlikte yapılması ise ihracatın ithalata bagımlılıgı sorununu olusturur. Çalısmamızın ilk bölümü üç ana konuyla ilgilidir: Döviz kurları, 1990 ? 2006 yılları arasında Türkiye'nin dıs ticareti, dıs ödemeler bilançosu. 1990 yılı önemli bir yıldır. Çünkü Türkiye'nin dısa açılma süreci bu tarihte hız kazanmıstır. 1990'dan itibaren ihracata dayalı büyüme modeli giderek ithalata dayalı büyüme modeline dönüsmüstür. Bunun sebebi ihracatın giderek artan oranlarda ithalata gereksinim duymasıdır. Çalısmada ayrıca bu varsayıma iliskin çesitli testler yapılmıs ve basta imalat sanayi ihracatı olmak üzere tüketim malları ihracatının da ara malı ve yatırım malı ithalatına bagımlı oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
It?s a necessity in developing and changing world that one country keeps economic and social relations with the other countries. Foreign trade and balance of payments forms this situation?s economical side. If a country have foreign trade deficit, this means import is more than export. If a country have foreign trade surplus, this means export is more than import. In recent years the most important problem that Turkish economy have come face to face with current account deficit. If good and service import are more than their export in the balance of payments, this means current account deficit. The most important reason of current account deficit is development based on export. This decisions was taken in January 24th, 1980. Turkey wanted to increase its export, but once it increased, import ? related t oto export ? increased, too. Because intermediate godds and capital goods were necessary for production. First it was seemed normal and this occasion increased and decreased according to changeable foreign exchange market. Particularly after 2002, this dependency was serious condition. On the other hand, this condition was the first important factor of current account deficit. This is called import dependency on production. If a country makes foreign trade with this problem, it?s called import dependency on export. In our study, the first part concerning three major subjects: foreign exchange, Turkey?s foreign trade development between 1990 ? 2006 and balance of payments. 1990 is an important year, because Turkey?s extroversion increased from this year. Dating from 1990?s, Turkey?s development model that based on export, became development model that based on import. Because mostly export goods formed import goods. In addition this hypothesis was tested. At the top, manufactured industry export and consumption goods export dependency on capital and intermediate goods import was determined.