Gıda endüstrisinde birleşik ve yan ürünlerin maliyetlendirilmesi
The costing of combined and by products in the food industry
- Tez No: 230568
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET A. KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Dünyanın ekonomik ve siyasi yönden globallesme sürecine girdiği bir ortamda; planlama, kontrol ve karar alma sürecine ısık tutacak sayısal verilerin üretildiği muhasebe fonksiyonunun öneminin her geçen gün arttığı görülmektedir. Gelismis ülkelerde, muhasebe sistemleri kurulurken, isletmelerin verimliliğinin ve karlılığının arttırılmasında, üretim maliyetlerinin saptanmasına dönük verilerin elde edilmesine olanak sağlayacak sekilde yön verilirken, ülkemizde bu kavramın önemi yeni yeni anlasılmaktadır. Gün geçtikçe karmasık bir örgüt yapısına dönüsen endüstri isletmeleri yöneticileri, ayrıntılı verileri muhasebe servisinden elde ederler. Söz konusu verilerin en önemli kaynağı da maliyet muhasebesidir. Maliyet hesaplama tekniklerinin gelistirilmesi, ürün maliyetlerinin belirlenmesine dönüktür. Çünkü her isletme fiyat belirleme, stok değerleme ve faaliyet sonuçlarını belirleyebilmek ve değerlendirebilmek için elde ettiği ürünlerin maliyetini bilmek zorundadır. Bu derece hassas bir öneme sahip olan ürün maliyetlerinin tespiti pek çok üretim isletmesinde rahatlıkla hesaplanabilmektedir. Ancak bazı üretim isletmeleri, üretimi amaçlanan ürünlerden baska teknolojik zorunluluklar yada üretim yönteminin bir gereği olarak birden fazla ürün üretirler. Aynı üretim girdilerinden tek bir üretim süreci sonunda ortaya çıkan bu ürünlerin maliyetlerinin belirlenmesi, maliyet muhasebesinin özel bir sorunu olarak karsımıza çıkmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla pek çok birlesik ve yan ürün maliyeti hesaplama yöntemleri gelistirilmistir. Gelistirilen bu yöntemler, isletmelerin ürettikleri ürünün niteliğine ve üretim kosullarına dikkat edilerek seçilmelidir. Aksi taktirde üretim tipine uygun olmayan bir yöntemin seçimi hesaplanan ürün maliyetlerinin gerçeği yansıtma olasılığını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
In an environment that the world enters in a globalization process economically and politically, it is obvious that the significance of the accounting function generating the numerical data to be shedded light on the processes of planning, auditing, and decision making, is increasing more and more. In developed countries, the businesses attach importance to obtain the required data for determining the production costs in order to increase the business efficiency and profitability when installing the accounting systems. On the other hand, the significance of these concepts are newly understood in our country. The managers in the industrial businesses turning into complex organization structure day by day, obtain the detailed data from accounting department. The most important source of these data in question is ?cost accounting?. The improvements in the cost finding are aimed at the determining of the product costs, because every business has to know the cost of its product in order to determine the price, value the inventory, and determine and evaluate the activity results. The determining of the product costs that has such a sensitive importance can be done easily in most of the production firms. However, some of the production firms produce more than one product that is intended to produce, because of the technological difficulties and the nature of the production method. The determination of the costs of these products produced from the same production inputs and in the same production process, is a special issue of cost accounting. In order to deal with this issue, many cost finding methods for combined products and by products are developed. These methods to be developed have to be selected by considering the quality of the firm?s product and production conditions. Otherwise, the selection of the method that is not feasible to the production type is going to decrease the probability of reflecting the reality of the founded costs of the product.