İlköğretim altıncı sınıf Türkçe dersi öğretim programı dil bilgisi öğrenme alanının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
An evaluation of grammar acquisition component of elementary school 6th grade Turkish course in the light of teachers? point of views
  1. Tez No: 230572
  2. Yazar: FİDAN İTMEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırmanın genel amacı, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın, dil bilgisi öğrenme alanını altıncı sınıf Türkçe öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmektir. Bu temel amaç doğrultusunda ayrıca ilköğretim altıncı sınıf Türkçe öğretmenlerinin Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndaki dil bilgisine ait kazanımlar, etkinlikler, yöntem ve teknikler, materyaller ile ölçme ve değerlendirme teknikleri hakkındaki görüşleri de belirlenmiştir.Araştırma betimsel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırma 2006?2007 öğretim yılında Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde 75 ilköğretim okulunda görev yapan 151 Türkçe öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular çerçevesinde, öğretmenlerin kazanımları öğrenci dil gelişimine çoğunlukla uygun buldukları, programda önerilen etkinliklerin öğretmenler tarafından kullanıldığı, öğretmenlerin daha çok kolay ulaşılabilir materyalleri tercih ettikleri ve dil bilgisi öğretiminde daha çok anlatım, soru-cevap vb. yöntem ve teknikleri kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the grammar component of elementary school 6th grade Turkish Course syllabus in the light of teachers? point of views. In addition to this overall objective of the study, elementary school 6th grade teachers? perspectives about students? grammar acquisition, class activities, methods, techniques, materials and lastly, testing and evaluation were investigated.This is a descriptive study. The research was conducted in the academic year of 2006-2007, in Seyhan and Yüreğir; the administrative districts of Adana. 151 Turkish Language teachers working in 75 elementary schools participated in the study. As data collection tools, a questionnaire and a semi-structured interview form were used.According to the results of the study, teachers found that acquisition was in line with students? language development. Also, the results showed that teachers used suggested activities in the program in their classes and they preferred easily accessible materials. Lastly, teachers said that they used lecturing and question-answer technique in their classes.