Dil bilgisi öğretiminde senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımının etkililiği: Kelime türleri örneği
The effectiveness of scenario based-learning approaches on grammar instruction: ?Types of words ? sample
- Tez No: 253285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, ilköğretim ikinci kademe Türkçe dil bilgisi derslerinde, senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımının (STÖY) öğrenci başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Uygulama için İstanbul ili Ataşehir ilçesinde bir ilköğretim okulu seçilmiş ve okulun altıncı sınıf öğrencilerinden bir grup deney, bir diğeri kontrol olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Gruplar yirmi üçer öğrenciden oluşmakta ve araştırmamızın örnekleminde toplam 46 öğrenci bulunmaktadır.Araştırmada ?ön-test, son-test kontrol gruplu deneme modeli? kullanılmıştır. İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerine kelime türleri konusu; deney grubuna senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı kullanılarak işlenmiş, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem kullanılarak işlenmiştir. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda gruplara bilgi testi uygulanmış, deney grubuna senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile işlenen dersler video kamerayla kayıt altına alınmıştır. Türkçe Dersi Programı'ndaki (2006) dil bilgisi kazanımlarına yönelik kelime türleri konusuyla ilgili, araştırmacı tarafından senaryo metinleri oluşturulmuştur.Araştırmada nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmış, bilgi testi sonuçları nicel değerlendirme teknikleri, video kamera kayıtları nitel değerlendirme teknikleriyle yorumlanmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde frekans ve yüzde değerleri verilmiştir. Araştırmada, Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Nitel değerlendirmelerde, video kamera kayıtları için `özetleyici nitel içerik analizi' uygulanmıştır.Araştırma sonunda şu bulgular elde edilmiştir:1. Senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı, geleneksel yönteme göre Türkçe dil bilgisi öğretiminde başarıyı artırmaktadır.2. Senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile yapılan Türkçe dil bilgisi öğretimi ile dil bilgisine ait kavramların karmaşıklığı azalmıştır.3. Senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğrencilerin derse güdülenme düzeyleri artmıştır. Buna bağlı olarak derse katılım da aynı oranda artış göstermiştir.4. Senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile ders uygulaması yapılan deney grubu öğrencileri, geleneksel yöntemle ders anlatımı yapılan kontrol grubu öğrencilerine göre Türkçe dil bilgisi kavramlarını öğrenmede daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effectiveness of scenario based-learning approaches on student achievement in upper elementary school Turkish grammar classes. For the experimentation part, an elementary school in Ataşehir, Istanbul was chosen and two groups, a control group and an experimental group, each consisting of 23 students, were formed among the 6th grade students.For the study, ?the control pre- and post-test model? was adopted. The researcher himself wrote scenarios on the subject, types of words. The subject was taught to the experiment group by using scenario based-learning approaches and, to the control group by using classical techniques. An examination was given to the groups both in the beginning and at the end of the experiment. The classes of the experiment group were taped.Qualitative and quantitative methods were integrated in the research. Questionnaire results were construed by quantitative techniques whereas video camera recordings were construed by qualitative techniques. In statistical evaluations frequency and percentage values were given. In addition Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis and Wilcoxon tests have also been used for the research. In qualitative evaluations, for video camera recordings ?summarizing qualitative content analysis? has been applied.The results of the research have shown us that;1. Scenario based-learning approaches, by contrast to classical method, improves success in teaching Turkish Grammar.2. The complexity of the grammatical concepts has been reduced by using the scenario based-learning approaches.3. The motivation levels of students boosted. Consequently cooperation in the class has also increased.4. Students of the experiment group have been more successful at learning Turkish grammar subjects than students of control group who have learned the subject with classical methods.