Dîvânçe-i Vak'a-nüvîs Ahmed Lütfî, inceleme-metin
Dîvânçe-i Vak?a-nüvis Ahmed Lütfî, analysis-text
- Tez No: 230608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çalışmamızın konusunu oluşturan Dîvânçe-i Vak?anüvis Ahmed Lütfî 19. yy.'a ait bir eserdir. Divançe, Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde K. 19879 numara ile kayıtlıdır. Yazma nüshası bulunmayan eser, küçük boy ve yüz sayfa tutarındadır. Divançe içerisindeki şiirlerin çoğunluğunu tarih manzumeleri ile dinî-tasavvufî şiirler oluşturmaktadır.Çalışmamızda, inceleme-metin çalışması doğrultusunda Ahmed Lütfî'nin hayatı, şairliği ve eserleri hakkında verilen bilgilerin ardından eseri; şekil, dil-üslûp ve muhteva özellikleri açısından tanıtmaya çalıştık. Şairlik yönü pek bilinmeyen Ahmed Lütfî'yi ve eserini konu aldığımız çalışmamızla divan edebiyatı sahasındaki araştırmalara küçük de olsa katkıda bulunmayı amaç edindik.Divançe, Vak?anüvis Ahmed Lütfî, Divan Edebiyatı
Özet (Çeviri)
The subject of our study, Dîvânçe-i Vak?anüvis is a vork of Ahmed Lütfi from the 19.th. century. Divançe is registered in Beyazıt Goverment Library with the registration number of K.19879. The book, which has no handwritten form, is a pocket size book with a hundred pages. Most of the poems in divançe are historical verses and sufist-religous poems.İn our study, as a research text, after giving information about Ahmed Lütfi?s life, his poetry and his works, we tried to present the book by its shape, style of language and centent. With our study whose subject is Ahmed Lütfi who is not known as being a poet, we aimed to make a small contribution to the researches on Classical Ottoman poetry.Divançe, Vak?anüvis Ahmed Lütfî, Divan Literature