Hekimin mesleki sorumluluk sigortası
Doctor's professional liability insurance
- Tez No: 230616
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM ÜNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hukukumuzda Hekimin Mesleki Sorumluluk Sigortası; Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve Hekimin Mesleki Sorumluluk Sigortası Klozu ile ilk kez yasal bir düzenlemeye kavuşturulmuştur. Hekimin Mesleki Sorumluluk Sigortası kavramının açıklanması için öncelikle sigortalan rizikonun ne olduğunun tespiti gerekir.Hekimin Mesleki Sorumluluk sigortası ile hekimin hatalı teşhis tedavi ve uygulamalarından zarar görenlerin kendisine yönelttikleri tazminat talepleri sözleşmede belirtilen miktara kadar teminat altına alınmaktadır. Bir başka ifade ile sigortalanan hekimin mesleki faaliyetidir. Ancak gerek Türk Ticaret Kanunumuzun, gerekse; Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ilgili hükümleri ile sigortalanan riziko; çeşitli istisnalara tabi kılınmış ve yer, zaman ve kişi bakımından sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda, hekimin mesleki faaliyeti kapsamında kendine yöneltilen taleplerden hangilerinin sigorta kapsamında sayılacağı ve sözleşme taraflarının karşılıklı yükümlülüklerinin neler olduğu yeni yasal düzenleme ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Law, Doctor?s Professional Liability Insurance was regulated for the first time by Professional Liability Insurance General Conditions and by Doctor?s Professional Liability Insurance Clause. In order to define Doctor?s Professional Liability Insurance, it is necessary to determine what the insured risk is.The claims of third persons who suffer from doctor?s wrong diagnosis and treatments are insured by Doctor?s Professional Liability Insurance Contracts, In other words, Professional Liability insurance plan helps counter the risks that the doctors can face during their practice. However, Professional Liability Risks have been held subject to certain exclusions and it is restricted in terms of location, person and time in accordance with the Turkish Commercial Code and Professional Liability Insurance General Conditions.This thesis aims to determine which professional liability risks may be subject to insurance coverage and to analyse the obligations of the parties? to the insurance contract, within the frame of the recent regulation and the provisions of the Turkish Commercial Code.