Les changements des relation entre le patronat et les travailleurs dans la période néo-libérale: La fabrication du consentement dans le lieu de travail.
Neoliberal dönemde değişen işçi işveren ilişkileri: İşyerinde rıza üretimi
- Tez No: 230628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
“Neoliberal dönemde değişen işçi işveren ilişkileri: İşyerinde rıza üretimi”başlıklı çalışmamızda, iş ve iletişim gibi hayatımızın hemen hemen tümünü kapsayan iki alanı, birbirleriyle olan etkileşimlerini eleştirel bir bakış açısıyla ele aldık. Öncelikle çalışma örgütlenmesinin sınıfsal yapısı üzerinde durduk. Neoliberalizmle birlikte sermayenin yeni yönelimi ve bu yönelimin gerektirdiği çalışma örgütlenmesi konusunu ayrıntılandırdık. İletişimin çalışma örgütlenmesi ve rıza üretimi konusunda taşıdığı önem de çalışmamızın bir diğer kısmını oluşturdu. yeni çalışma örgütlenmesi içindeki ideolojik boyuta ve burada iletişimin oynadığı role değindik. Ayrıca, farklı bir işçi tipi ve farklı ilişki biçimleri gerektiren yeni işletme paradigması ile bu paradigma bağlamında iletişime atfedilen işlevi tartışmaya açtık.
Özet (Çeviri)
In this memory entitled“The transformation of the work relations: Manufacturing consent in the workplace”, we chose to examine working domain and communication with their interaction, by a critical approach. First of all, we studied the concept of work organization by class perspective. We detailed the new orientation of capital in neoliberal era and we analyzed the new work organization required by this orientation. The increasing importance of communication in work organization and in manufacturing consent is another important part of our work. For this reason, we treated the ideological dimension within this new work organization and the role of communication to establish this new order. We also discussed the new paradigm of management which requires a different type of employee and different types of relations and the function attributed to communication due to this paradigm.