Multimedya eserlerin fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında korunması
La protection des oeuvres multimédia dans le cadre du droit d'autheur
- Tez No: 230633
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Multimedya eserler, teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkmış, karmaşık ve kompleks bir yapıya sahip eserlerdir. Ancak, şu an için multimedya eserleri tanımlayan ve bu tür eserlere özgülenmiş bir koruma sistemini düzenleyen bir hukuk mevcut değildir. Bu husustaki eksiklik, multimedya eserlerin ekonomik değerinin ve gücünün artması ile daha fazla hissedilmeye başlanmıştır. Bu noktada, fikir ve sanat eserleri hukukunun multimedya eserleri koruma hususundaki yeterliliğinin tetkik edilmesi gerekmektedir. Söz konusu çalışma, multimedya eser tanımını tespit etmeyi ve bu tanım çerçevesinde mevcut fikir ve sanat eserleri hukuku sistemi içerisinde multimedya eserlerin eser niteliğini irdelemeyi ve söz konusu sistemin yeterliliğini multimedya eserler bakımından ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The multimedia works, which have a complex nature, have been arisen from the development of the technology. The existence of the economic power increases the need to protect the multimedia works and in practice, the practitioner has tried to find out solutions within the framework of contract law for the legal protection of such works. However, for now there is no legal system defining and stipulating a protection system specific for the multimedia works. At this point, the problem whether the current legal system is sufficient to protect the multimedia works has been occurred. This study aims to define the multimedia works and to analyze the sufficiency and compatibility of the current copyright law system with respect to the multimedia works.