Transformation et adaptation en voie de l'adhesion a l'Union Europenne : La croatie
Avrupa Birliği yolunda değişim ve uyum: Hırvatistan
- Tez No: 230653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FAİK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yugoslavya'nın dağılım sürecinde, ortaya çıkan yeni ülkelerden biri olan Hırvatistan 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 2000 yılından itibaren uluslararası ilişkilerini güçlendirmiş ve 2001 yılında Avrupa Birliği ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalamıştır. Bu dönemden itibaren gerek Avrupa ülkeleriyle, gerekse uluslararası organizasyonlarla ilişiklerini güçlendiren Hırvatistan 2003 yılında Avrupa Birliği'ne üyelikte ilk adımı atarak, birliğe üyeliğini sunmuştur. AB tarafından öngörülen kriterlerin çoğunu yerine getiren Hırvatistan'ın önünde insan hakları ve bölgesel dayanışma engel teşkil eder durumdadır. Söz konusu çalışmanın amacı, Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecini incelemektir.
Özet (Çeviri)
By the reason of the Yugoslavian collapse, declared independent in June 1991, Croatia established diplomatic relations with the EU in 1992. A Stabilisation and Association Agreement was signed in 2001. After this agreement, Croatia became closer to EU and submitted its application for EU membership in 2003. Having answered the plurality of the required criteria by EU, the human?s right and the regional co-operation are a stake for Croatian adhesion. The purpose of this memory is to study Croatian membership process to the EU.