La responsabilité à partir de la conception de l'être humain chez Georges Bataille
Georges Bataille'da insan anlayışı bağlamında sorumluluk
  1. Tez No: 230654
  2. Yazar: ELİF YAVNIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Georges Bataille'ın düşüncesini bir `sorumluluk' düşüncesi olarak ele almanın mümkün olduğunu göstermeyi ve bu düşüncede ortaya çıkan sorumluluk anlayışını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu düşüncede insan, esas olarak sosyalleşmesiyle belirlenmiş olarak anlaşılır. İnsanın varlığı toplumsallaşmasıyla belirlenir, dolayısıyla sorumluluğu da bu çerçevede incelenir. Farklı toplumların yaşam deneyimlerinin de araştırılarak insanın varlığının incelenmesi, insana has sorumluluğun ortaya çıkmasına olanak sağlayacaktır. Bu çalışma sonunda insana has sorumluluğun, politik ve etik çerçevelerde değerlendirilebilecek olan iki veçhesi olduğu ortaya çıkar. İnsan sorumluluğu, her iki veçhesinde de, insanın, diğerleriyle paylaştığı ortak devinimi olan varlığına karşıdır; ve bu sorumluluk karşısındaki tutumu, insanın varoluşunun özgünlüğünü belirler.
Özet (Çeviri)
The present study aims to show that Georges Bataille?s thinking can be treated coherently as concerning itself primarily with `responsibility?, as well as to understand its account of responsibility. In this thinking, the human being is understood to be determined primarily by his socialization. The being of the human is determined by his socialization, it is in this context therefore that his proper responsibility is to be sought. Examination of the different experiences of different societies and the investigation of the human?s being will make the emergence of the human responsibility possible. These analyses lead to the understanding of the human responsibility under its two aspects, the political and the ethical. Under both these aspects, the human responsibility is towards the common movement that he shares with others that is his being; and his attitude concerning this responsibility indeed determines the authenticity of his being.