Unlocking the relationship between corporate entrepreneurship and performance
Kurumsal girişimcilik ve performans ilişkisi
  1. Tez No: 230705
  2. Yazar: AHMET MURAT FİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇETİNDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Corporate entrepreneurship is the implementation of a value creation process in an organizational setting. Consistent with the Schumpeterian understanding of entrepreneurship, a ?new combination? that should directly affect the performance of the firm is formed; and the process of forming this new combination manifests itself as an outcome of a complex social mechanism affected by internal and external factors. However, in spite of the biasing anecdotal evidence, conventional wisdom, and tendency in favor of entrepreneurship, a ?black box? between firm-level entrepreneurship and performance has pervaded the relationship.Nevertheless, the model proposed in this study brings a totally new and distinguishing line of sight into the firm-level entrepreneurship literature: rather than being an equivalent, the entrepreneurial orientation construct is treated as an antecedent of corporate entrepreneurship; moreover the behavioral construct of corporate entrepreneurship is placed in between this strategic posture and performance, to complete ?the missing? link between firm-level entrepreneurship and performance.Only under this formulation of roles and meanings attached to both terms, is it possible to find a solid, conclusive, and systematic direct positive relationship between firm level entrepreneurship and performance. Empirical findings strongly confirm this proposed hypothesis, making this formulation the most important contribution of this study.In other words, parallel to resource based view of the firm, organizational culture with environmental context, does feed entrepreneurial orientation; the extent to which this disposition will be successful in turning to a new combination and good performance consequently depends upon the common and contextual variables.
Özet (Çeviri)
Kurumsal girişimcilik, rekabetin giderek yoğunlaştığı ve arttığı bugünün ?kurumsal olimpiyatlarında? rekabet avantajı yaratmak ve daha da önemlisi bu avantajı sürdürülebilir kılmak için gerekli bir değer yaratma sürecinin örgüt içerisinde uygulanmasıdır.Bu çalışmada, kaynak temelli görüşe paralel olarak, değerli, az bulunur, kopya edilmesi ve ikame edilmesi zor bir kaynak olmaya en uygun ve olası aday olan kurum kültürünün, bir eğilim ve niyet olarak tanımladığımız girişimci oryantasyonunu beslediği ve bu oryantasyonun da iç ve dış çevresel faktörlerle kurumsal girişimcilik öncüllük rolü üstlendiği tartışılmıştır. Ayrıca yazından farklı olarak iddia edilmiştir ki, kurumsal girişimcilik değişkeni girişimcilik oryantasyonu ile performans arasında davranışsal bir ara değişken rolü üstlenmektedir. Ancak bu ayrım ve rollerle kurumsal çerçevede girişimcilik ile performans arasındaki ilişkinin doğru tesis edilebileceği savunulmuştur.Sonuçlar, kurumsal girişimcilik değişkeninin girişimcilik oryantasyonu ile performans arasında ara değişken rolü taşıdığını ana hipotezini destekler niteliktedir. Umut ederiz ki, kurumsal girişimcilik mekanizmasını hem bağımlı hem de bağımsız anlamda girişimciliğe son derece fazla ihtiyaç duyan, girişimcilik açısından teşvik edici şartların az olduğu (ekonomik ve kültürel anlamda), gelişmekte olan bir ülke ekonomisinde incelemek literatürdeki bilgi birikimin zenginleştirilmesine önemli bir katkı sağlayacak, sonuçları itibariyle Türkiye iş dünyası ve dolayısıyla ülke ekonomisi açısından yapılması gerekenler konusu tartışmaya açılacaktır.