From words to speech: Unlocking the role of collocations in L2 speaking
Sözcükten konuşmaya: Eşdizimlerin ikinci dilde konuşma yeterliliğindeki rolü
- Tez No: 931482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen genç yetişkin Türk öğrencilerin alıcı eşdizimlilik bilgisi ile konuşma yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Aynı zamanda, anlık konuşma sırasında eşdizimlerin üretimini araştırmaktadır. Araştırmada, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği programına kayıtlı 67 öğretmen adayının katıldığı nicel bir desen izlenmiştir. Katılımcılar, ilk olarak Eşdizimlilik Bilgisi Sınavı ve ardından Konuşma Yeterliliği Sınavı ile değerlendirilmiş, ayrıca konuşma performansı sırasında üretilen eşdizimler belirlenerek analiz edilmiştir. Sonuçlar, eşdizim yeterliliği ile konuşma yeterliliği arasında orta düzeyde pozitif bir bağıntı olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, konuşmada üretilen eşdizimsel ifadelerin sayısı ile alıcı eşdizimlilik bilgisi düzeyleri arasında bulunan zayıf bağıntı, eşdizimleri tanıma ile üretme arasında bir kopukluğa işaret eder. Bu bulgular, eşdizim yeterliliğinin konuşma yeterliliğini arttırmasına rağmen, anlık konuşmada eşdizim kullanımını etkileyen diğer faktörlerin daha büyük bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışma, eşdizim öğretiminin dil öğretim uygulamalarına dahil edilmesinin, daha doğal bir konuşma İngilizcesi sağlamak açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between young adult Turkish EFL learners' receptive knowledge of collocations and their speaking proficiency, as well as the production of collocations during spontaneous speech. A quantitative research design was employed with 67 pre-service teachers enrolled in an ELT program at a state university in Turkey. Participants were assessed using a Collocational Knowledge Test and a Speaking Proficiency Test, with additional analysis of collocations produced during speaking performance. Results revealed a moderate positive correlation between collocational competence and speaking proficiency. However, the number of collocations produced in speech exhibited a weak correlation with receptive knowledge, indicating a disconnection between recognition and production. These findings suggest that while collocational competence enhances speaking proficiency, other factors have a greater influence in collocation use during spontaneous speech. The study emphasizes the importance of integrating collocational instruction into language teaching practices to foster more natural spoken English.