Unlocking the power of fiscal policy on the edge of a liquidity trap: A non-linear empirical investigation for the EU economies
Likidite tuzağı eşiğinde maliye politikasının etkinliği: AB ekonomileri üzerine doğrusal olmayan ampirik bir analiz
  1. Tez No: 905945
  2. Yazar: SAVAŞ KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YORULMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Para politikasının baskın rolünden dolayı, politika yapıcılar son yıllarda maliye politikasının fiyatlar üzerindeki etkisini önemli ölçüde ihmal etmişlerdir. Ancak bu çalışma, Avrupa ekonomileri üzerinden ampirik olarak inceleyerek bu ihmalin ne kadar büyük bir hata olduğunu ortaya çıkarmakta ve maliye politikasının rolünün önemini vurgulamaktadır. Enflasyonun mali temelleri, ülkeler arasındaki heterojenliği yakalayan sabit etkili kantil regresyon yöntemi kullanılarak panel veri üzerinde tahmin edilmektedir. Ayrıca, mali değişkenler ile enflasyon arasındaki uzun dönemli ilişkiyi analiz etmek için havuzlanmış ortalama grup otoregresif dağıtılmış gecikme modeli kullanılmakta ve yatay kesit bağımlılığı ve heterojenliği dikkate alarak Half-Panel Jackknife Wald tipi Granger nedensellik testi uygulanmaktadır. Kantil regresyon, nedensellik ve eşbütünleşme tahminlerinden elde edilen sonuçlar, mali değişkenlerin fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, ancak bu etkinin farklı mali bileşenlerde değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Tüm mali değişkenler arasında, devletin nihai tüketim harcamaları, enflasyonun en kritik belirleyicisi olarak öne çıkmakta ve tüm kantillerde tutarlı ve doğrusal bir etki göstermektedir. Benzer şekilde, kamu maaşları da enflasyon üzerinde güçlü ve net bir etkiye sahiptir ve kamu harcamalarının belirli bileşenlerinin enflasyonist baskıları şekillendirmede daha büyük bir rol oynadığı fikrini pekiştirmektedir. Kamu harcamaları ve bütçe dengesi ise enflasyonla doğrusal olmayan bir ilişkiye sahiptir. Bütçenin gelir tarafı ise fiyatları etkilemede etkisiz görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the prevailing dominance of monetary policy to manage inflation, policy-makers have significantly neglected the influence of fiscal policy on prices in recent years. However, this thesis empirically demonstrates the fallacy of such an oversight, by empirically examining European economies and demonstrating the importance of fiscal factors. The fiscal foundations of inflation are estimated employing fixed effect quantile regression for panel data, which captures the heterogeneity among the countries. We also use pooled mean group autoregressive distributed lag model to analyze long-run cointegration between fiscal variables and inflation, and the Half-Panel Jackknife Wald-type test for Granger non-causality to assess causality while accounting for cross-sectional dependency and heterogeneity. The results from the quantile regression, causality, and cointegration estimations suggest that fiscal variables significantly affect prices, although their impact varies across different components of the budget. Among all fiscal variables, government final consumption stands out as the most critical determinant of inflation, exhibiting a consistent and linear influence on prices across all quantiles. Similarly, public wages show a robust and consistent impact on inflation, reinforcing the idea that certain components of public spending play a greater role in shaping inflationary pressures. Government expenditures and the fiscal balance have a non-linear relationship with inflation. The public revenue side appears to be ineffective in driving prices.