European Union's common foreign and security policy and Turkey from a rational institutionalist outlook
Rasyonel kurumsalcı bakış açısından Avrupa Birliği ortak dış ve güvenlik politikası ve Türkiye
- Tez No: 230710
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
3 Ekim 2005'te Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinin baslamasındanbu yana, bu süreç birçok tartısmalara konu oldu. Bu tez Türkiye ve Avrupa Ortak Dıs veGüvenlik Politikası (ODGP) iliskilerini rasyonel kurumsalcı bir bakıs açısıyla analizetmektedir. Günümüz Avrupa Birliği, sade bir ticaret klubü olarak baslamıskenekonomik ve politik bir varlığa dönüserek büyük yol katetmistir. Bu hususta, bu tezdekiarastırma konusuna göre, Avrupa Birliği, demir ve çelik ortak pazarını yönetmek amaçlıidari bir kurulus olarak basladı ve yarım yüzyıldan az bir sürede üyelerinin devletyetkilerini uluslarüstü bir düzeye devrettikleri karmasık bir sebeke enstitüsüne dönüstü.Avrupa Birliği'nin daha kuvvetli bir ortak dıs ve güvenlik politikası olusturmaçabasında, Türkiye'nin AB'ye muhtemel üyeliği beraberinde stratejik faydalarla birliktebuna bağlı olarak bazı sorunlar da getirecektir. Baska bir deyisle, Türkiye'nin AB'yekatılımı Avrupa güvenliğine önemli maddi çıkarlar sağlayacaktır ve bu çıkarlar üyedevletlerin ulusal tercihlerini ve belli bir noktada da Avrupa kamuoyunun Türkiye'yekarsı görüslerini etkileyen bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the starting of accession talks in 3 October 2005, Turkey?s bid to the EuropeanUnion has been a long contested debate. This thesis analyzes the European Union?sCFSP and Turkey?s relations with the EU from a rational institutionalist perspective.What is known as the European Union today has come a long way from being merelytrade club to an economic and political entity on its own right. Within this respect, theresearch question in this thesis demonstrates that, the European Union started out withan administrative body to manage the common market on steel and coal, and in lessthan a half-century turned out to be a complex network of institutions where memberstates transferred some of their competences to this supranational level. In the EU?surge to form a more robust common foreign and security policy, a possible inclusion ofTurkey in the EU will bring strategic benefits as well as possible costs linked with it. Inother words, the Turkish accession to the EU will bring substantial material benefits toEuropean security and this acts as a factor influencing member state preferences, and toa certain extent the public?s view towards Turkey.