Farklı ekim metotlarının bazı yıllık yonca (Medicago L.) türlerinin yem verimlerine etkileri
Effects of different sowing methods on the forage yield of some medic (Medicago L.) species
- Tez No: 23073
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, kirpi yoncası (Medicago ciliaris Willd.), pıtraklı yonca (M.polymorpha L.yar. ferevispına Benth.) ve salyangoz yoncası (M.scutellata Mili.) 'nda farklı ekim metotlarının yem verimine etkisini saptamak amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde, 1991 yılında yapılmıştır. Üzerinde çalışılan yıllık 3 yonca türünde, m2 'deki fide sayısı 44.67-89.17 arasındadır. Fide gelişmesi açısından fide yaş ağırlığı 24.29-37.44 g, fide kuru ağırlığı ise 4.51-7.52 g arasında bulunmuştur. Türler içinde en fazla fide yaş ve kuru ağırlığı serpme ekimden elde edilmiş olup bunlar sırasıyla 20.71-42.66 g ve f-72-?-77 g arasında saptanmıştır. Bu türlerde çiçekleniş tarihi ekim gününden itibaren 61.67-83.00 gün arasında değişim göstermiştir. Aynı türlerde, doğal bitki boyu 25.14-31.30 cm, ana sap uzunluğu 46.39-52.11 cm ve ana sap kalınlığı 2.5e- 3.09 mm arasında bulunmuştur.IV Yıllık yonca türlerinde yeşil ot verimi 804.17- 952.50 kg/da, kuru ot verimi 257.39-340.83 kg/da, kuru madde oranı % 92.68-93.22 ve kuru madde verimi ise 238.54- 317.73 kg/da arasında saptanmıştır. Üzerinde çalışılan bu türlere uygulanan farklı ekim şekilleri yalnızca fide gelişmesi üzerinde etkili olmuş tur. ANAHTAR KELİMELER: Kirpi yoncası, Pıtraklı yonca, Salyangoz yoncası, ekim şekilleri (sıraya, serpme, çapraz), m2 'de fide sayısı, fide gelişmesi (fide yaş ve kuru ağır lığı), çiçeklenme tarihi, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sap kalın lığı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve verimi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different sowing methods into the forage yield of sea hedgehog medic (Medicago ci liar is Willd.), hairy medic (M. polymorpha L. var. brevispina Benth.) and snail medic fBf.scutellata Mill.) at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, university of Ankara in the year of 1991. The number of seedlings per m2 of three annual medic species studied was between 44.67-89.17. The fresh seedling weight in regard to seedling development was found between 24.29-37.44 g while dry seedling weight was between 4.51-7.52 g. The highest seedling fresh weight and dry weight in these species were obtained from broadcasting sowing method as 20.71-42.66 g and 3.72-8.77 g, respectively. Blooming date of these species from sowing time was varied between 61.67-83.00 days. In the same species, the natural plant height, the main stem length and thickness were found between 25.14-31.30 cm, 46.39-52.11 cm and 2.58-3.09 mm, in turn.VI In these annual medic species the fresh yield, hay yield, dry matter ratio and dry matter yield were determi ned between 804.17-952.50 kg/da, 257.39-340.83 kg/da, % 92.68-93.22 and 238.54-317.73 kg/da, in order. Different sowing methods on applied annual medic species were shown effect only on the seedling deve lopment. KEY WORDS: Sea hedgehog medic, hairy medic, snail medic, sowing methods (row, broadcast, crossed row), number of seedlings per m*, seedling develop ment (fresh and dry seedling weight), blooming date, natural plant height, main stem length, main stem thickness, fresh and hay yield, dry matter ratio and yield.