Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin karara katılma durumları
Teachers participation in decision making at Anatolian high schools
  1. Tez No: 230727
  2. Yazar: MEHMET EMİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Avrupa Yakası Anadolu Liseleri'nde görev yapan öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma durumları ve isteklerine ilişkin algılarını tespit etmek ve bu algıların öğretmenlerin bireysel değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir.Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin bireysel özelliklerini belirlemek için üç sorudan oluşan bir form; kararlara katılma durumlarını ve kararlara katılma isteklerini ilişkin veri toplamak için ise Form A ve Form B'den oluşan ?Kararlara Katılma Anketi? kullanılmıştır. Anket formları toplam 328 öğretmene uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler aritmetik ortalama, yüzde, standart sapma, t-testi ve ANOVA testi gibi teknikler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara çok az katılmaktadırlar. Ancak öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılmayı çok istemektedirler.Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katıldıklarından daha fazla katılmak istemektedirler.Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan öğretimsel kararlara yönetimsel kararlardan daha fazla katılmaktadırlar. Ayrıca, öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan öğretimsel kararlara yönetimsel kararlardan daha fazla katılmak istemektedirler.Öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma durumları ile ilgili algıları; mesleki kıdem ve okul kıdemi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ancak cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.Öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma istekleri ile ilgili algıları; meslek kıdemi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ancak cinsiyet ve okul kıdemi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the perceptions of teachers working at Anatolian High School on how much they participate and their willingness to participate in decisions made at school level with regard to individual demographic variables; and thus, to determine whether there are statistically significant differences among their perceptions.The survey-type was used in this study. The survey instrument embodied two separate tools. In order to obtain data on individual demographic characteristics of the teachers a 3-question-form was used. To obtain data on how much the teachers participate and how much they are willing to participate in decisions, the ?Decision Involvement Analysis?, which includes Form A and Form B, was used. The questionnaires were administered to 328 teachers working in the Anatolian High Schools in the European side of İstanbul in the term of 2007-2008. The data obtained was analyzed via some statistical techniques such as mean, percentage, standard deviation, t-test and ANOVA test.According to the research results, teachers participate very little in decisions made at school level. But, teachers are very willing to participate in decisions made at school level.Teachers are more willing to participate in decisions made at school level than they really do.Teachers participate more in educational decisions than administrative decisions made at school level. At this time, teachers are more willing to participate in educational decisions than administrative decisions made at school level.There are significant differences between the perceptions of teachers on how much they participate in decisions made at school level according to their demographic characteristics such as professional seniority and school seniority.There is a significant difference between the perceptions of teachers on how much they are willing to participate in decisions made at school level according to their professional seniority.