Ortaöğretim okullarındaki öğretmen ve öğrencilerin okul yönetiminin karar verme sürecine katılımlarının incelenmesi (Beypazarı örneği)
Secondary school teachers' and students' effects on their school management's decision-making processes (Sample of Beypazarı district)
- Tez No: 278238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler ile öğrenim gören öğrencilerin okullarında kendilerini ilgilendiren konulardaki kararların alınması sürecine etkilerine ilişkin algılarını, katılma isteklerine ilişkin görüşlerini ve bu görüşlerin birbirleri ile ve kişisel değişkenleri ile ilişkilerini belirlemek; ortaöğretim kurumlarımızdaki karara katılma süreçleriyle ilgili güncel veri elde etmektir.Betimsel yapıdaki bu araştırmada veri toplama aracı olarak ?Karara Katılma Anketi? kullanılmıştır. Öğretimsel ve yönetimsel olmak üzere iki boyuttan oluşan bu anket, öğretmenlerin yirmi üç, öğrencilerin on altı karar konusuna katılma süreçleri ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla dörtlü Likert tipi ölçek kullanılarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive research is to obtain actual notice about how the secondary school teachers and students effects and demands on their school management?s decision-making processes. Also, informations of the participants? are explained due to their characteristic variables.To gather the needed information in this research, a questionnaire is used which has twenty three statements used on teachers but with some differences on students that involves sixteen statements. Through the factor analysis, the questionnaire has two dimensions; an instructional dimension and an administrative dimension. Four Likert type scale is used to evaluate the participants? perceptions.The questionnaires are taken by researcher?s self to the eight secondary school in Beypazarı, where is a district of Ankara.