İşletmelerde toplam üretken bakım uygulamalarıyla verimliliğin artırılması ve sektörel bir uygulama
Increasing efficiency in business enterprises with total productive maintenance applications and an industrial application
- Tez No: 230730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak yalın üretim sisteminin tarihçesinden ve temel unsurlarından bahsedilmiştir. Yalın üretim sistemlerinden toplam üretken bakımın nasıl ortaya çıktığı ve kapsamı incelenmiştir. Toplam Üretken Bakım çalışmalarının verimliliğinin ölçülebilmesi için bir maliyet analizi modeli geliştirilmiş ve elde edilen model farklı firmalara uygulanmıştır. Modelleme yapılırken, 6 büyük kayıpta (arızalar ve plansız üretim duruşları, kurma ve ayar kayıpları, boşta kalma ve küçük duruşlar, düşük hızda çalışma, başlangıç kayıpları, kalite hataları) yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, Toplam Üretken Bakım için yapılan harcamalar da dikkate alınmıştır. Oluşturulan model farklı işletmelerdeki farklı makinelere uygulanmış ve sonucunda toplam üretken bakım çalışmalarının 6 büyük kayıptan dolayı oluşan maliyetlerin azaltılmasında etkin bir rol oynadığı görülmüştür. Ancak 6 büyük kayıptan dolayı oluşan maliyetlerin belirli bir seviyeye indirilmesinden sonraki toplam üretken bakım yatırımlarının aynı derecede verimlilik göstermediği de yapılan çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Yapılan analizlerden çıkan sonuçlar incelendiğinde, 6 büyük kayıp belirli bir seviyeye çekildikten sonra toplam üretken bakım çalışmalarına ayrılan bütçede artış yapılırken elde edilecek getirilerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerektiği görülmektedir. Ayrıca otomotiv sektöründen bir firmada ki Toplam Üretken Bakım faaliyetleri yerinde incelenmiş ve firmada Toplam Üretken Bakım'ın nasıl algılandığı, yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly history and basic elements of lean production are mentioned. Total productive maintenance?s history and scope, which is one of the lean manufacturing systems, is analysed. To calculate efficiency of total prudctive maintenance studies, a cost-analysis model is developed and applied to different companies. While the model was being developed, not only 6 big loses (unexpected breakdowns, setup and adjustment loses, idling and minor stoppages, reduced speed, process defects, scrap and rework) but also expenses for total productive maintenance studies are included. After the applications of model in different machines, it has obviously seen that, total productive maintenance has played an effective role in decrasing the cost of 6 big loses.However, after the catching a certain level of cost reduction of 6 big loses, investment for total productive maintenance does not give same efficiency. When the results of analysis are invesigated, it has seen that after taking down the six big loses? cost to certain level, total productive maintenance budget increase must be done with analysing the revenue. In addition, total productive maintenance activities of a company from automobile industry are investigated and tpm studies and results are analysed.