Türkiye sanayisinin durumu ve gerekli reformlar
Situation of Turkish industry and necessary reforms
- Tez No: 230733
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin ekonomik olarak büyümesinde önemli bir role sahip olan sanayi sektörünün durumu, mevcut sorunları ve yapılması gereken reformlar ile Avrupa Birliği sürecinin sanayi sektörüne ne tür bir katkı sağlayabileceği incelenmeye çalışılmıştır.İlk bölümde Türkiye'de sanayi sektörünün gelişimi ve ilerleyişi cumhuriyetin ilanından günümüze kadar olan süreç içerisinde ele alınmıştır. Bu süreç boyunca sanayi sektörü açısından gerçekleştirilmeye çalışılan politikalar belli dönemler içerisinde anlatılmaya çalışılmış ve bu politikaların sanayi sektörünü ne şekilde etkilediği olumlu ve olumsuz yönleri ile anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde sanayi sektörünün mevcut durumu ve problem alanları incelenmiştir. Bu incelemede mevcut durumu gösteren tablolara ve şekillere yer verilmiş, bu veriler doğrultusunda yapılan yorumlar eşliğinde sanayi sektörünün günümüzde ne durumda olduğu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde bu çalışmanın ana teması olan sanayi sektörüne yönelik makro ve mikro reformlar irdelenmiş, bu reformların sanayi sektörüne ne tür bir katkı sağlayabileceği üzerinde durulmuş ve sanayi sektörünün problemlerine çözüm yolları getirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise Türkiye ekonomisi ve sanayi sektörü açısından önemli bir süreç olan Avrupa Birliği süreci ele alınmış ve Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci içerisinde ne durumda olduğu, bu süreç içerisinde Türkiye'de sanayi sektörünün bu durumdan nasıl etkilendiği, Avrupa Birliği'ne girmiş ülkelerde bu sürecin getirdikleri incelenmiş ve Türkiye açısından Avrupa Birliği sürecinin ileride sanayi sektörüne ne tür bir katkı sağlayabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, industry sector of Turkey will be analyzed which has a huge role in Turkey?s development process. The main purposes of this study are examining the present situation of industry sector in Turkey and the reforms that should be done. Moreover, the European Union process and its effects on the industry sector is the another significant point in this study.In the first part, the industry history of Turkey will be handled from the day which Turkish Republic was declared to the present. In the second part, present condition of industry sector and its problematic fields will be examined with the help of the data. In the third part, micro and macro reforms for the industry sector which are the leitmotive of this study will be analyzed. It will be tried to find solutions for the problems of industry sector. The contribution of these reforms to the industry sector and the solutions of the problems in the industry sector are emphasized in that part. In the last part of this study, it will be handled that the European Union process which has an important place for the economy and the industry sector of Turkey. It will be tried to examine present condition of Turkey in the European Union process and necessary obligations which Turkey has to do in this process.