İnsan kaynakları yönetiminde işe eleman seçimi ve KİT'lerde bir uygulama
Selection staff to job in human resources and implementation in the state economic enterprises
  1. Tez No: 230736
  2. Yazar: BURÇİN ÖZLEM ŞANLIER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda işletmelerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı teknolojik gelişmeler nedeniyle azalmıştır. Bu azalma sonucu, ihtiyaç duyulan insan kaynağının niteliğinin arttırılması ise küreselleşmenin çevresel etkileri ve yoğunlaşan rekabet nedeniyle önem kazanmıştır. Bu nedenlerden ötürü işletmeler, yalnızca işinin gerektirdiği niteliklere sahip ve sadece kendi işini yapan elemanlar değil hem kendilerini hem de işletmelerini geliştirecek yetkinlikte bilgi ve beceriye sahip elemanları istihdam etmeyi tercih etmektedirler. Bu gereklilik ise, işletmelerde doğru işe doğru eleman istihdamının değerini vurgulamaktadır. Eleman seçme süreci içerisinde izlenen yöntem ve uygulanan metodların belirlenmesi, kurum açısından en uygun olanının seçilmesi önem kazanmaktadır. Uygulamada yaşanan zorlukların tanımlanması ve giderilmesi, bu süreç içerisinde yapılan hataların minimuma indirilmesi açısından son derece önemlidir. İnsan kaynakları seçme sürecinin en az hatayla tamamlanması, işletmelerin verimliliğini arttırmakla beraber daha birçok alanda işletme açısından maliyetleri düşürücü bir rol oynamaktadır.Bu çalışmanın amacı insan kaynakları yönetiminde işe eleman seçme süreci, yöntemleri ve öneminin açıklanmasıdır. Bu bağlamda Türkiye'de faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri'nin insan kaynakları departmanları yöneticilerinin yapısı ve eleman seçme süreçleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kamu iktisadi teşekküllerinin tanımı, gelişimleri, ülke ekonomisi içindeki yeri ve tabi olduğu mevzuatlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, insan kaynakları yönetimi, fonksiyonlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise genel müdürlüğü Ankara ilinde bulunan Kamu İktisadi Teşekkülleri'nde bu kavramların nasıl uygulandığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, because of the technological developments, human resource requirements of businesses have decreased. After this downturn, raising the qualification of human resource requirement is getting more important by reason of the environmental effects of globalization and intensified competition. Thus, businesses prefer staff who not only just enough qualified to do their job but also have knowledge, skill and competence to improve theirselves and the company. This necessity emphasizes the value of employment of appropriate staff to appropriate job. Elements in the process of selecting and implementing methods that are monitored to determine the methods, the importance of institutions in terms of selecting the most appropriate as well to win. In practice, to identify and resolve the difficulties experienced this process in order to minimize the errors is extremely important in terms of downloading. Human resources selection process to be completed with a minimum of errors, increase productivity of enterprises, but many more in order to reduce costs for businesses to play a role.This study aims to represent the process, the techniques and the importance of employment of appropriate staff to appropriate job in human resources management. In this context manegers of human resources departments?s structure and the staff selection processes of state economic enterprises in Turkey was analyzed. The definition, development, economic importance and subjected legislation of state economic enterprises has been granted in the first chapter of this study. In the second chapter, human resources management, human resources functions has been expressed. In the third chapter, how these concepts were applied to state economic enterprises, which have their head office in Ankara, is researched.