Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin alternatif değerlendirme yöntemlerine yönelik yeterlilik düzeyleri
The adequacy level of informatics technologies teachers? towards the alternative assessment methods
- Tez No: 230735
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yeni ilköğretim programları geleneksel değerlendirme yöntemlerinin yanı sıra alternatif değerlendirme yöntemlerinin de kullanılmasını önermektedir. İlköğretim Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersinde süreç değerlendirmesi için; kavram haritaları, performans görevi, proje, portfolyo, öz değerlendirme ile grup ve akran değerlendirmeleri gibi alternatif değerlendirme yöntemleri tavsiye edilmiştir. Objektif değerlendirmelerin yapılmasını sağlamak için kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarlarının yöntemlerle birlikte kullanılması da önerilmiştir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin alternatif değerlendirme yöntemlerini kullanmalarına ilişkin olarak tutum, yeterlik algısı ve kullanım sıklığı açısından yeterlilik düzeyini öğretmen algılarına göre ortaya çıkarmaktır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır İstanbul iline bağlı Kadıköy, Maltepe, Zeytinburnu ve Kağıthane ilçelerinde görev yapan 104 Bilişim Teknolojileri öğretmenine araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, t-testi, anova, korelasyon ve regrasyon kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, öğretmenlerin alternatif değerlendirme yöntemlerine ilişkin tutumlarının, yeterlik algılarının ve kullanım sıklıklarının beşli likert ölçeğine göre orta seviyede yer aldığı sonucuna varılmıştır. Bunlardan en düşük düzeye sahip değişken kullanım sıklığıdır. Alternatif değerlendirme yöntemlerinden akran değerlendirme ve dereceli puanlama anahtarına yönelik öğretmenler düşük tutum, yeterlik algısı ve kullanım sıklığı sergilerken, proje ve performans görevine ilişkin yüksek tutum, yeterlik ve kullanım sıklığı göstermişlerdir. Tüm bu değişkenlerin ortalaması alınarak belirlenen öğretmen yeterlilik düzeyi orta seviyededir. Öğretmenlerin tutum, yeterlik algısı ve kullanım sıklıklarında cinsiyete ve alternatif değerlendirme yöntemlerine yönelik alınan hizmet içi eğitime göre fark bulunmazken; çalışılan kuruma göre değişkenlerin hepsinde özel okul lehine ve sınıf mevcuduna göre tutum ve öz-yeterlik algısında 20-29 mevcut lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca yöntemler hakkındaki öz-yeterlik algısı ve tutumun, kullanım sıklığını % 32 varyansla ve .05 anlam düzeyinde pozitif etkilediği araştırmanın diğer bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The new primary school programs recommend to use not only traditional but also alternative assessment methods. It has been advised, for process assessment, to use some alternative assessment methods such as concept maps, performance task, project, portfolio, self assessment and peer and group assessment in the Informatics Technologies lesson. The usage of control lists and rubrics have also been suggested to make objective assessments. The aim of this study is to determine the adequacy level of Informatics Technologies teachers? in terms of the usage of alternative assessment methods in regard to their attitude, self-efficacy and usage frequency on their perception. The relational survey method has been used. The research sample contained 104 Informatics Technologies teachers working in four districts - Kadıköy, Maltepe, Zeytinburnu, Kağıthane- in İstanbul. A survey that aims at identifying teachers? adequacy level and which was developed by the researcher has been applied. Frequency, percentage, means, t-test, correlation and regression have been used to analyse data.As a result of this study, most of teachers stated middle level about attitude, self-efficacy and usage frequency towards alternative assessment methods in informatics technologies lesson. It was observed that teachers? usage frequency was the lowest level in all of the variables. It was observed that the teachers have low adequacy, self-efficacy and usage frequency within alternative asssessment in terms of peer assessment and rubric; on the other hand, they have high adequacy, self-efficacy and usage frequency in terms of project and performance task. The average of these three variables had been calculated and teachers? adequacy level was found as 3.15. According to likert, it can be said that this level was also low for teachers? adequacy. Also their attitude, self-efficacy and usage frequency were analysed according to gender, school type, taken course and class present. As a result, teachers? attitude, self-efficacy and usage frequency of usage didn?t make sense according to gender and taken course, but did changed according to school type. The difference was in favor of private schools. Their attitude and self-efficacy changed according to class present, but usage frequency didn?t. The difference was in favor of 20-29 class presents. It was searched that, whether there was a correlation between attidutes, self-efficacy and usage frequency or not. Finally it was found that, teachers? attitude and self-efficacy to alternative assessments methods caused the usage frequency positively at .32 varyance and .05 significant level.