Boşanmada yoksulluk nafakası
Destitution alimony indivorcement
  1. Tez No: 230750
  2. Yazar: HATİCE PERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hatice Tezin Konusu ?Yoksulluk Nafakası? dır Yoksulluk nafakası, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan ve boşanmada kusuru daha ağır olmayan eş lehine mali durumu daha iyi olan eş tarafından, mali gücü oranında süresiz olarak yardım edilmesin öngören, boşanma mali sonuçlarına ilişkin bir kurumdur. Yoksulluk nafakası, nafaka türlerinden bakım nafakası için de yer olmaktadır. Yoksulluk nafakası evlilik birliği devam ettiği sürece söz konusu olan yardımlaşma ve bakım yükümlülüğünün, sosyal ve ahlaki düşüncelerle, evlilik birliğinin sona ermesinden sonrada koşulların varlığı halinde, devamı niteliğindedir. Evlilik birliği sona erdikten sonra, yoksulluğa düşecek olan eşi koruma amacına yönelik olarak düzenlenmiştir. Yoksulluk nafakasın ilişkin düzenleme sosyal ve ahlaki gerekçelere dayanmaktadır.4721 Sayılı Medeni Kanun eşitlik ilkesi gereği, karı ve kocaya eşit koşullarda yoksulluk nafakası talep etme imkanını sağlamış, Eski Medeni Kanundaki erkeğin kadından yoksulluk nafakası isteyebilmesi için ?kadının refah halinde olması? şartı kaldırılmıştır. Ayrıca 4721 Sayılı Medeni Kanun ile, istem halinde hakimin nafakanın gelecek yıllarda taraflarına sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayacağı hüküm altına alınmış ve bu düzenleme ile tarafların maruz kaldıkları masrafa ve zaman kaybı önlenmek ile tarafların maruz kaldıkları masraf ve zaman kaybı önlenmek istenmiştir. Bu tez çalışmasında, özellikle yoksulluk nafakası kavramı, koşulları, hükümleri, maddi tazminatla olan ilişkisi, yoksulluk nafakasına ilişkin düzenlemeler, 4721 Sayılı Medeni Kanun ile değiştirilen hükümler doktrin ve yargı kararları doğrultusunda incelenmiştir. 4721 Sayılı Medeni Kanun ile Eski Medeni Kanun Hükümleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hatice The subject of the thesis is ?Alimony.? The alimony is one of the financial conclusions of divorce in court stipulating that the spouse who has the better financial status, and who has more fault in divorce, should support the other spouse financially according to their financial power for an indefinite period of time. The alimony is included in the maintenance alimony of the alimony types. The alimony is that the support and maintenance obligation which is valid as long as the conjugal union should continue even after the end of the marriage due to some social and moral considerations in the event that conditions allow. This alimony is ordered by the court in order to protect the spouse who can be in bad conditions financially upon the ending of the conjugal union. The regulation on the alimony is based on the social, moral and ethical grounds. In this thesis study, especially the concept of alimony, its conditions and provisions, its relation to the pecuniary damages, the regulations with respect to the alimony, the provisions amended by the Civil Code No. 4721 have been examined and reviewed based on the doctrine and court orders. The New Civil Code No. 4721 and the Former Civil Code have been compared.