Yoksulluk ve iştirak nafakası
Poverty and affiliate alimony
  1. Tez No: 700909
  2. Yazar: ÖZGECAN SIRMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BELLİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nafaka türlerinden olan yoksulluk ve iştirak nafakası Türk Medeni Kanunu'nun 175 ve 182. Maddelerinde düzenlenmiştir. Yoksulluk nafakası; boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan taraf, kusuru daha ağır olmamak koşulu ile geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak istenebilmektedir. Türk Medeni Kanunu 176. Maddesi uyarınca sayılan haller vuku bulmadıkça nafaka devam edecektir. 1988 senesinde yapılan değişiklikten bu yana süresiz olarak uygulanan yoksulluk nafakasına ilişkin hakkaniyet tartışmaları devam etmektedir. Bunun yanı sıra miktar takdiri, kusur değerlendirmesi, tazyik hapsi yönünden eleştiriler bulunmaktadır. Borçtan dolayı hapis cezası ile boşanmada eşit kusur durumunda nafaka takdirinin kaldırılması ve sınırları belirli miktar takdiri gerektiği kanaati taşınmaktadır. Mevcut düzenlemelerin nafaka alacaklısının ve borçlusunun hak kaybı yaşamasına sebep olduğu düşünülmektedir. İştirak nafakası; velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğu nafaka türüdür. Hâkim, istem hâlinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen bu giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir. İştirak nafakası uygulamasında miktar takdiri, denetimsizliği ve tazyik hapsi hususları mağduriyet yaratmaktadır. Bu hususların ilgili bakanlıkların oluşturacağı izlem kurulları ve yapılacak yasal düzenlemeler ile çözümü mümkündür.
Özet (Çeviri)
Poverty and alimony, which are types of alimony, are regulated in Articles 175 and 182 of the Turkish Civil Code. Poverty alimony; The party that will fall into poverty due to divorce can be asked indefinitely at the rate of its financial strength for its livelihood, provided that the defect is not more severe. Alimony will continue unless the situations listed in accordance with Article 176 of the Turkish Civil Code occur. Since the change in 1988, the debate about fairness regarding poverty alimony, which has been applied indefinitely, continues. In addition, there are criticisms of quantity appreciation, defect assessment, preventive detention. In the case of an equal defect in divorce with imprisonment due to debt, it is believed that alimony discretion should be abolished and limits should be appreciated in certain amounts. It is thought that the current arrangement causes the alimony creditor and the debtor to lose their rights. Affiliate alimony; The use of custody is the type of alimony that the spouse who is not given to him or her has to participate in the child's care and education expenses at the rate of strength. The judge may decide how much these expenses, which are decided to be paid in the form of annuity, will be paid in the coming years according to the social and economic situation of the parties. In the practice of affiliate alimony, the issue of quantity appreciation, unsupervisedness and preventive detention creates grievances. It is possible to resolve these issues with the monitoring boards and legal regulations to be made by the relevant ministries.