Bazı karanfil çeşitlerinin karanfil pası (Uromyces caryophyllinus (Schr.) wint)' na karşı reaksiyonlarının saptanması
Determination of the reactions of some carnation cultivars against carnation rust. Uromyces caryophyllinus (schr) wint
- Tez No: 23075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KATIRCIOĞLU Y. ZEKAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ülkemizde en çok yetiştirilen 17 karanfil çeşidinin karanfilin en önemli hastalığı olan karanfil pası Uromyces caryophyllinus. (Schr.) Wint'e karşı reaksiyonları araştırılmıştır. Bu araştırma 1992 yılında A. Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü serasında yapılmıştır.Serada yetiştirilen karanfil çeşitlerine 25+5 "c sıcaklık ve % 80-90 nispi nem koşullarında i no kul e edilen karanfil pası üredosporlarının çeşitler üzerindeki gelişimi 30., 40. ve 50. günlerdeki sayımlarla gözlenmiştir. Bu gözlemler sonucunda ;Nibbio, Desio, Gallirnuraylia, Kortina ve Isac çeşitleri dayanıklı çeşitler olarak, İndios, Calypso, Astor, Gastellero Nobbi, Fanbio ve Kontinent çeşitleri az dayanıklı çeşitler olarak. White Calypso, Raggio di Sole, Bianco New Nobbi, Aurigo ve trene çeşitleri hassas çeşitler olarak ve White Sim çeşidi en hassas çeşit olarak gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Karanfil, Karanfil pası
Özet (Çeviri)
In this research, the most popular 17 carnation cultivars grown in Turkey were tested against ULojiyces car yophyl 1 i nus (Schr.) Wint., the most important disease of carnation. This ex periment was conducted at the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992.Car nation cultivars were grown in the greenhouse which had 25+5 °C tempera ture and 80- 90 % relative humidity conditions. Cultivars were 'inoculated with the uredospore of carnation rust and the spore development at 30, 40 ~h and 50 "h days were counted. As a re sults of these observations; Nibbio, Desio, Gallirnuraylia, Korti- na and Isac cultivars showed resistance to rust; Indios, Calypso, Astor, Gastellero Nobbi, Fanbio and Kontinent cultivars showed less resistance; White Calypso, Raggio di Sole, Bianco New Nobbi, Aurigo and Irene cultivars were susceptible cultivars. White Sim, cultivar was very susceptible cultivar in this experiment. KEY WORDS: Carnation, yrgmyces car_^ogi;hxiI.Lnyjs. C.U.... dianthi)