Initial public offering (ipo) performance: A case study from İstanbul Stock Exchange Market
Halka arz performansı: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 230781
  2. Yazar: SERTAÇ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 1996-2004 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan 138 Halka Arz'ı inceleyerek, bu konudaki literatüre katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Kısa ve uzun vade performansları firma yaşı, tahsis miktarları, arzın büyüklüğü, aracı kurumun repütasyonu ve piyasa koşullarına göre incelenmiş, ve bunların Türkiye'deki halka arzların yanlış fiyatlamasına olan etkileri test edilmiştir.İlk bölümde, halka arz kavramının genel bir açıklamasına değinilmiş, ilk halka arz konuları; tanımları, özellikleri, faydaları ve meydana gelmesi olası bazı olumsuzlukları açıklanmıştır. Dünya ve Türkiye'deki Halka Arz'larla ilgili kısa ve uzun dönem performansların incelendiği literatür kısmından sonraki bölümlerde ise fiyat performanslarının araştırılması istatistiki testker yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda kısa vadede gerek düşük fiyatlı halka arzlar, gerekse yüksek fiyatlı halka arzların piyasanın üzerinde getiriler sağladığı görülmüştür. Fakat uzun vadede (2 yıl) ise düşük fiyatlı halka arzların endekse oranla anormal getirilerinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The significance of IPO underpricing has attracted many researchers? attraction in the past decades. This study addresses the IPO mispricing phenomenon in Istanbul Stock Exchange (ISE) market, and aims to provide additional evidence on IPOs. Using 1996-2004 data, pricing of the IPOs were compared in terms of several determinants in both short and long term. These determinants were found to be explaining the short term performances, the first day mean abnormal return for the IPOs that are underwritten by well known banks or investment agencies was found to be %4 and this increased to %6 for the IPOs with badly reputed underwriters. In the next step, we show that the underpriced and overpriced IPOs both outperform the market in the short-run but the underpriced stocks stopped outperforming after the first year. Finally, the tests on the effects of the five factors on the short-run and long-run performance of the IPO stocks explain us that they are significant only in the short term.