Strategic human resources management applications in leading Turkish firms
Türkiye?nin önde gelen şirketlerindeki stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları
  1. Tez No: 230783
  2. Yazar: SELİMCAN ERİMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FERMAN, PROF. DR. TOKER DERELİ, YRD. DOÇ. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Şirketlerin insan kaynaklarından, benzersiz ve kalıcı rekabet avantajları yaratabilen potansiyel bir araç olduğu genellikle kabul edilen Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi'nin önemi uluslararası literatürde oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Tam olarak açıklığa kavuşturulmamış husus ise etkin Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde yaygın olup olmadığıdır. Sistemli literatür taramasına bağlı olarak, Tez'in ilk iki bölümünde, Personel Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi konseptleri açıklanmış ve bununla birlikte Personel Yönetimi'nden İnsan Kaynakları Yönetimine ve son olarak da Stratejik İnsan Kaynaklarına uzanan gelişim trendi vurgulanmıştır. Son bölümler ise üst ve orta kademe yöneticiler tarafından Türkiye'nin önde gelen şirketlerindeki Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının değerlendirildiği anket çalışmasından sağlanan araştırma bulgularının analizine ayrılmıştır. Söz konusu analizlerin sonucunda Türkiye'nin önde gelen şirketlerindeki etkin Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının halen nadir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since, Strategic Human Resources Management (SHRM) is generally accepted as a potential tool for creating a unique and permanent competitive advantage out of company?s Human Resources, essence of it is well documented at the international literature. What is less clear is whether or not effective SHRM applications are still rare among the leading firms of Turkey. Based upon a systematic review of the literature, the initial two sections of this dissertation defines the concepts of Personnel Management, Human Resources Management (HRM) and Starategic Human Resources Management (SHRM), emphasizing that, a growing number of sources support the transition of Human Resources perspectives from Personnel Management to HRM and then to Strategic HRM. Final parts are devoted to the evaluation of the research findings at which the perceptions of the survey?s respondents (top and middle level executives) about the SHRM applications in the leading Turkish firms are illustrated. It concludes that, effective SHRM applications are still rare among the leading firms of Turkey.