Bazı indol türevleri üzerinde kimyasal çalışmalar
  1. Tez No: 2309
  2. Yazar: ALAATTİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
iv QZhl Bu çalışmada oksindol ve H-fenilokaindol molekül lerinin yapı. ve elektrafilik aubstisyon davran ıslarının incelenine si hedef lenaıiştir. Bunları gerçekleştirmek için önce maddeler sentez lerini ş ve as itlik sabitleri (pK ) ölçülmüştür, Sonuçlar, okaindo lün IMaağı yapma olasılığını ve bu maddenin H-feniloksindoJL'den daha kuvvetli asit oldu ğunu göstermektedir. Eer iki molekülün asidik ortamda ûkz.o şeklinde olduğu, ve oksindol'ün bazik ortamda G-3 konumundaki jorotonu- verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Süi-IMEI In this work, the structure and electro phi-lie sub station behaviour study of axindole and H-phenyloxindole molecules were aimed. 2 o achieve these., first the synthesis, ox bhese compo- ere mi determined.. unds were made, and their acidity constants (pK ) were £he results indicated that, the oxindole was stronger acid than H-phenyloxindole molecule and E-bonding in azindole was possible. Both molecules seemed to be in oxo form in acidic media. It was also observed that osindole donated proton in C-3 position in basic media.