Engelli bireylerin yiyecek içecek işletmelerinde yaşadıkları sorunlar
The problems disabled individuals experience in food and beverage enterprises
  1. Tez No: 587698
  2. Yazar: TUĞBA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde son yıllarda engelli bireylerin erişilebilirliklerini artırmaya yönelik yasalar oluşturulmakta ve standartlar belirlenmektedir. Bu standartların engelli kişilerin işletme tercihlerini ne oranda etkilediğinin belirlenmesi bu araştırmanın ana amacını oluşturmaktadır. Araştırmaya Ankara'da ikamet eden ve engelli derneklerine üye olan fiziksel ve görme engelliler dâhil edilmiştir. Elde edilen bulgular, engelli bireylerin işletme tercihlerinde Türk Standartları (TS) ve Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) standartlarının önemli olduğunu göstermiştir. Engelli bireylerin Ankara'da bulunan yiyecek içecek işletmelerini engelli bireylerin rahat hareket etmeleri için yeterli bulmadıkları da araştırmadan elde edilen sonuçlardandır. İşletmelerin oluşturulan standartlara uygun düzenlemeler yapması engelli bireylerin dışarıda yiyecek tüketme sıklıklarını artıracağı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, laws are being created and standards are being set in our country to increase the accessibility of individuals with disabilities. Determining the extent to which these standards affect the enterprise preferences of people with disabilities constitutes the main purpose of this research. The physical and visually handicapped, who reside in Ankara and are members of the disability associations, are included in the research. The obtained findings revealed that Turkish Standards (TS) and Americans with Disabilities Act (ADA) standards are important in the enterprise preferences of individuals with disabilities. One of the results of the research was that disabled people did not find the food and beverage enterprises in Ankara sufficient for disabled individuals to act comfortably. It should be noted that making regulations in accordance with the standards established by enterprises will increase the frequency of people with disabilities to consume food outdoors.