Kur'an'da huşû kavramı
The concept of hushu in the Holy Qur?ân
- Tez No: 230819
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Huşû kökleri kalpte yansımaları ise organlarda tezahür eden derin bir ruh halidir. Kulun Yüce yaratıcı karşısında acziyetini kabul ederek O'na karşı gösterdiği derin bir saygıyı ifade etmektedir. Kalbî boyutu olan huşûnun ibadet boyutu da vardır.Daha çok namaz ibadetinde ön plana çıkmaktadır.Kur'an'da mü'minlerin namazlarında huşû içinde oldukları belirtilmişir. Araştırmamızda huşû kavramı incelenmiş Kur'an'da geçtiği 17 ayette yer aldığı tespit edilmiştir. Ayelerin tespitinde mu'cemü'l müfehres gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. Ayetler biraraya getirilerek konularına göre tasnif edilmiştir.Huşû kavramının daha çok saygı ve alçak gönüllülük anlamlarında kullanıldığı görülmüştür. Bununla beraber seslerin kısılması, gözlerin yere eğilmesi gibi anlamlarıda ihtiva ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Awe (hushu) is a spiritual condition that its roots are in the heart and its reflections appear in the limbs. It expresses the respect and weakness of slave in front of almighty Creature. Awe has both heart and worship dimensions. Its worship dimension takes over in the prayer (salat). The Holy Qur?ân states that believers stand in awe in their ritual worships. I have investigated the concept of hushu in my thesis. I have determined that hushu is used in seventeen verses in the Holy Qur?ân. I have used al-Mu`jam al-Mufahras in order to determine the relevant verses. The verses have been collected and classified according to their subjects. At the result of my research I have demonstrated that hushu is mostly used in the meaning of esteem, humility, and mute.