Kur'an'ı Kerim'de huşû kavramı
The concept of huşû (sincerity) in the Qur'an
- Tez No: 227823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'an ayetleri incelendiğinde huşûun hem genel saygı, hem de organların saygısı anlamında kullanıldığı görülmektedir. Cansız varlıklarla ilgili huşûdan bahsederken Kur'an, bunları bir misal olarak vermekte, böylece gaflet içerisinde olan insanı uyandırmak ve bilinçlendirmek istemektedir.Huşû, Kur'an'da mü'min erkek ve kadınların sahip olduğu bir nitelik olarak belirtilmektedir. İslam alimlerinden bazıları bu niteliği kalbe mahsus bir hâl olarak görürken, bir kısmı bedene ait bir hâl, diğer bir kısmı da hem kalp hem de bedene ait yönü bulunan bir özellik olarak kabul etmektedir.Konuyla ilgili ayet ve hadisler incelendiğinde, huşûun asıl yerinin kalp olduğu, tezahürlerinin ise bedende görüleceği sonucunu çıkarmak mümkündür. Çünkü huşû, üstün kudret sahibinin huzurunda kalben ve bedenen, severek ve isteyerek saygı ile eğilmek, O'nun karşısında acziyetinin bilinciyle alçak gönüllü olmaktır.Anahtar Sözcükler1. Kalp2. Huşû3. Namaz4. Samimiyet5. Kur'an'ı Kerim
Özet (Çeviri)
When the Quranic verses inspected in general, it can be seen that the term ?sincerity? is used both in means of respect and the respect of body parts. Qur?an aims to take notices of people and make them more conscious by mentioning the sincerity of lifeless creatures and giving.Sincerity was stated as qualification of believers (male and female). Some of Muslim scholars consider that qualification as a state of heart, some consider it as belong to body, and some consider it belong to both.After examined the verses and hadiths relating to the issue, it is quite possible to reach the conclusion that sincerity?s original place is in heart and its reflections can be seen in body. Because of the fact that sincerity is bowing willingly by heart and body before Omnipotent One and being humbled before Him by considering his weakness comparing His power.Key Words1. Heart2. Sincerity3. Prayer (The ritual worship)4. Honesty5. The Qur?an