Dağıtım kanallarında oyun teorisi yaklaşımının kullanımı ve bir uygulama
The usage of game theory approach in distribution channels and an application
- Tez No: 230829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın ilk bölümünde oyun teorisi kavramından teorik olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde dağıtım kanalları, fiziksel dağıtım ve dağıtım kanallarında oyun teorisi yaklaşımının kullanılması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise çalışmanın asıl amacı olan söz konusu oyun teorisi tekniklerinden Stackelberg, Bertrand ve Cournot oyunları yardımıyla dağııtım kanallarında oyun teorisinin kullanımı üzerine uygulama yapılmıştır. Uygulamada dağıtım kanalında bir üreticinin ve rekabet halinde olan iki toptancının yer aldığı bir dağıtım kanalı yapısı ele alınmıştır. Bu çalışmada iki firmanın rekabet etmesi durumu için oyun Teorisi yöntemlerinden Cournot, Bertrand ve Stackelberg modelleri yardımıyla sayısal modeller oluşturulmuş olup, ardından piyasa Nash denge durumu için modeller çözülmüştür. Sonuç olarak en yüksek denge fiyatları ve karları Bertrand modelinde ortaya çıkmıştır. Ancak diğer modellerde de ortaya çıkan sonuçlar gerçek hayatta kullanılabilecek düzeyden oldukça yüksektir. Gerçek hayatta, ürünün daha yüksek fiyattan tüketiciye ulaşması tüketicinin aleyhinedir. Ayrıca yüksek kar etmek uğruna yüksek fiyatlardan ürün satmak o kadar da kolay değildir.
Özet (Çeviri)
In first section of this study game theory is theoretically explained. In the second section, distribution channels, physical distribution and the usage of game theory approach ın dıstrıbutıon channels are emphasized. Lastly in the third section which is first aim of this study, with the help of Stackelberg, Bertrand ve Cournot games, the usage of game theory in distribution channels is applied. In application, distribution channel structure of one manufacturer and two retailers which are in competitition with each other is handled. In this study, with the help of game theory types of Cournot, Bertrand ve Stackelberg Models, the computational models are formed for the situation of two retalers which are in compete. Moreover, models are solved for Nash equilibrium. As a result, the highest equilibrium prices and profits are arised in Bertrand model. However, like this result, the solutions for other models are considerably highher then to be usable in the real world. the product which accesses to consumer with hiher prices is disadvantageous to consumer in the real world. Furthermore, it is not easy to sell products with high prices for making profit.