Role of internal auditing in corporate governance: Two case studies from Turkey
İç denetimin kurumsal yönetimdeki rolü: Türkiye'den iki vak'a çalışması
  1. Tez No: 230835
  2. Yazar: KAAN RAMAZAN ÇAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kurumsal yönetim, organizasyonların karar aldıkları bir süreç olarak tanımlanabilir. Yaşanan kurumsal yıkılmalar sektörlerdeki güven ortamının sarsılmasına sebep olmuştur. Kurumsal yönetim, şirketleri krizlere karşı daha güçlü hale getirebilecek ve yatırımcıların güvenlerini arttıracak bir sistem olarak ortaya çıkmıştır.İç denetim, işletme faaliyetlerine değer katan, bir işletmenin organizasyonel faaliyetlerini iyileştiren ve risk yönetimi, kontrol ve yönetişim süreçlerini değerlendiren bağımsız ve tarafsız güven ve danışmanlık faaliyetidir.İç denetimin, sağlam bir kurumsal yönetim ortamının oluşturulmasında önemli bir fonksiyonu bulunmaktadır. İç denetim faaliyeti, etik ve değerlerin teşvik edilmesi, etkin performans yönetimi ve hesap verebilirliğin sağlanması, risk ve kontrol bilgilerinin organizasyonun uygun kademelerine iletilmesi, yönetim ve denetçiler ile olan ilişkilerin koordinasyonunun sağlanması gibi hususlarda değerlendirmelerde ve önerilerde bulunarak yönetişim sürecinin iyileşmesini sağlamaktadır.Bu tezde, teorik çerçeve açısından kurumsal yönetim, iç kontrol, iç denetim ve iç denetimin kurumsal yönetimdeki rolüne ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Tezin uygulamaya yönelik olan kısmında ise Türk ulusal bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların iç denetim uygulamalarına yönelik sonuçlara ulaşmak maksadıyla iki ticari bankada vak'a çalışması yapılmıştır.Literatür taraması ve vak'a çalışmalarının neticesinde, iç denetimin kurumsal yönetim içerisinde önemli bir rolünün olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, vak'a çalışmaları vasıtasıyla Türkiye'deki ticari bankaların iç denetim profilleri ve uygulamaları ile ilgili bilgiler edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance can be defined as a process whereby business organizations take decisions. Corporate collapses that have been experienced undermined the trust in corporate sector. Corporate governance emerged as a system which can make companies stronger against the crises and increase the trust of investors.Internal auditing is an independent and objective assurance and consulting activity which adds value and improves the operations of an organization and evaluates the effectiveness of risk management, control and governance processes.Internal auditing is an important function for the establishment of sound corporate governance. Internal audit activity assesses and makes recommendations for improving the governance process in its accomplishment of promoting appropriate ethics and values, ensuring effective performance management and accountability, effectively communicating risk and control information to appropriate areas of the organization and communicating information among related parties.In this thesis corporate governance, internal control, internal auditing and the role of internal auditing in corporate governance have been studied in the theoretical framework. For the applied section, case studies have been conducted in two commercial banks in order to reach conclusions about internal audit applications of commercial banks that operate in Turkish national banking system.At the end of the literature review and the case studies, it has been found that internal auditing has an important role in corporate governance. Moreover, the case studies indicated the profile and applications of internal auditing in commercial banks in Turkey.