Bağımsız denetim ile iç kontrol arasındaki ilişki ve denetim risk modeli kapsamında kontrol riski
Relationship between independent audit and internal control and control risk within the scope of audit risk model
  1. Tez No: 669999
  2. Yazar: FURKAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SAYGIN EYÜPGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bağımsız denetçilerin rolü, mali tabloları denetleyerek, yatırımcıların doğru iş kararları verirken ilgili, faydalı, şeffaf ve güvenilir finansal bilgiler aldıklarına dair makul güvence sağlayarak yayınlanan finansal tablolara güvenilirlik kazandırmaktır. Denetlenmiş finansal tabloların kullanıcıları genellikle bağımsız denetçilerin, finansal tabloların kalitesini ve bütünlüğünü etkileyecek tüm finansal tablo hilelerine ve yasadışı eylemlerini tespit etmesi beklenmektedir. İç kontrol ve bağımsız denetim, bilginin uygun ve düzenli bir şekilde iletilmesini ve paylaşılmasını sağlamalıdır -bu temelde yapıcı bir ilişki kurarak hizmet verdikleri kuruluşlar için yararlı olmaktadır. Bununla birlikte, iki güvence fonksiyonunun net sınırlarını korumasının yanı sıra bağımsızlıklarını ve nesnelliklerini korumalarını sağlamak hayati önem taşımaktadır. Bağımsızlıklarını ve tarafsızlıklarını koruma ihtiyacına rağmen, iç kontrol ve bağımsız denetim yakın ve yapıcı bir ilişki sürdürmelidir. Bu, firmalarda yapılacak çalışmalarının koordine edilmesini ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak için oldukça önemlidir. İç kontrol ve dış denetim, güvence çerçevesi içinde tamamlayıcı işlevlerdir ve her ikisi de bir kuruluşun etkin yönetimi için gereklidir. Ancak, iç denetim bağımsız denetimden farklıdır ve her iki fonksiyonun da kendi değeri ve uzmanlığı vardır. Her ikisinin de bağımsız, nesnel, uygun kaynaklara sahip olması ve kendi uluslararası standartlarına göre çalışması gerekmektedir. Denetim ve kurumsal yönetim ile ilgili yeni politikalar geliştirirken düzenleyici ve politika yapıcıların iç kontrol ve bağımsız denetim arasındaki farkları anlamaları ve dikkate almaları önemlidir. Bu çalışmanın amacı, bağımsız denetim ile iç kontrol arasındaki ilişki ve iç kontrol eksikliklerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The role of external auditors is to provide credibility to the published financial statements by controlling the financial statements and by providing reasonable assurance that investors have received relevant, useful, transparent and reliable financial information when making the right business decisions. Users of the audited financial statements are generally expected to detect all fraudulent fraud and illegal actions that would affect the quality and integrity of the financial statements. Internal control and independent audit should ensure that information is transmitted and shared appropriately and regularly - this is beneficial for the organizations they serve by building a constructive relationship. However, it is vital to ensure that the two assurance functions maintain their independence and objectivity as well as maintain their clear boundaries. Despite the need to maintain their independence and impartiality, internal control and independent audit should maintain a close and constructive relationship. This is very important to ensure that the work to be done in the companies is coordinated and the resources are used efficiently. Internal control and external audit are complementary functions within the assurance framework and both are necessary for effective management of an organization. However, internal audit differs from independent audit, and both functions have their own value and expertise. Both must have independent, objective, appropriate resources and work according to their own international standards. When developing new policies on auditing and corporate governance, it is important for regulators and policy makers to understand and consider the differences between internal control and independent audit. The aim of this study is to examine the relationship between independent audit and internal control and the deficiencies of internal control.