Bölgesel dengesizliklerin giderilmesinde vergi teşviklerinin rolü ve Türkiye örneği
The role of tax incentives to equalize the regional imbalance and Turkey case
  1. Tez No: 230840
  2. Yazar: ERİM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bölgesel dengesizlik kısaca, bir ülkenin bölgeleri arasındaki sosyal ve ekonomik fırsat esitsizligidir. Bölgelerin kendilerine özel tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve cografi özellikleri, farklı seviyede gelismelerine neden olmaktadır. Bazı bölgelerin daha çok bazılarının ise daha az gelismesi, bölgeler arası dengesizlikleri ortaya çıkarmaktadır. Bölgelerarası gelismislik farkları beraberinde göç, suç, kaynakların verimsiz kullanılması ve altyapı yetersizligi gibi bir dizi sorun getirmektedir. Bölgesel dengesizliklerin ortaya çıkardıgı sorunlar çözüm çabalarını gündeme getirmistir. Sosyal ve ekonomik kıstaslara göre bölgelerin özelliklerine uygun bir kalkınma stratejisi olusturmayı amaçlayan bölge planları, az gelismis bölgelerin ulasım, haberlesme, egitim ve saglık gibi eksiklerini gidererek rekabet gücü kazanması için sunulan kamu yatırımları ve az gelismis bölgelerde yatırım yapmanın cazibesini artırmaya dönük tesvik tedbirleri en yaygın kullanılan politika araçlarıdır. Tesvik, belirli ekonomik faaliyetlerin digerlerine nazaran daha fazla ve hızlı gelismesini saglamak amacıyla kamu tarafından çesitli yöntemlerle verilen maddi ve/veya gayri maddi destek, yardım ve özendirmelerdir. Vergi tesvikleri ise, belirli proje ve sektörlerdeki yatırımları cazip kılmak amacıyla mütesebbislerin üzerindeki vergi yükünü azaltan her türlü tesvik seklinde ifade edilen ve bölgesel dengesizlikleri gidermeye yönelik çabalarda yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Vergi tesvikleri, yatırımın maliyetini (istihdam, makine ve teçhizat ve teknoloji) ve finansman ihtiyacını azaltıp, karlılıgını artırarak yatırım yapmayı cazip hale getirmektedir. Bu nedenle vergi tesvikleri az gelismis bölgelerde ekonomik faaliyetleri canlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak, uygulamalı çalısmalar ve ülke deneyimleri bölgesel dengesizliklerin giderilmesinde vergi tesviklerinin etkisinin önemsiz oldugunu ortaya koymaktadır. Benzer sonuçlar Türkiye içinde geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Regional inequality, shortly, is social and economics opportunity disparities between regions in a country. Regions have historical, cultural, social, economic and geographical properties causing regional development in different levels. Developing some regions than others, have accrued regional disparities. Inter-regional differences in terms of development have brought a dozen problems such as migration, crime, lack of productivity of sources used and insufficient of infrastructure. Problems that were accruing of regional inequality had come up solution efforts. Region planning aiming to form a development strategy appropriate feature of regions according to social and economic yardstick, public investments such as transportation, communication, education and health, submitted for attain competitive strength at lessdeveloped regions and incentives submitted for increase appeal of realize of an investment at less-developed regions is a widespread regional development instruments. Incentive, submitted by public with the aim of developing specific economic activity more and fast than others, is various tangible and/or intangible support, help and encouragements. Tax incentive however, is all sort of incentives decreasing tax burden on entrepreneur purpose of appeal to make an investment in specific project and sectors and have used widespread for decreasing regional inequality. Tax incentives decreases cost of investment and funding need, and increase profitability. So, tax incentives have used for bring to life economic activities in less-developed regions. But, empirical studies and country experiences show that impact of tax incentives submitted for obviate regional inequalities is insignificant. Similar result valid for Turkey.