Yerel aktörler ve yerel kalkınma ilişkisinde karşılaştırmalı bir değerlendirme: Türiye'de Kuzey Doğu Anadolu Ağrı Alt Bölgesi (TRA2) – İtalya'da Calabria Bölgesi (ITF6) örneği
A comparative assessment of the relationship between local actors and local development: The case of Turkey Northeast Anatolia Region (TRA2) and Italy Calabria Region (ITF6)
- Tez No: 827596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Ülkelerin bölgeleri arasındaki dengesizliklerin giderilmesinde ulusal kalkınma politikalarının başarısız olması, yerelleşme süreçleri ve AB bölgesel politikalarının ön plana çıkması bu sorunun bölgesel ve yerel düzeyde oluşturulacak kalkınma politikalarıyla çözülebileceğine dair önemli işaretler vermiştir. Bölgesel ve yerel kalkınma politikaların oluşturulması ve bu politikaların uygulamaya geçirilmesi sürecinde de yerel aktörlerin önemli etkiye sahip olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmanın amacı yerel aktörler ve yerel kalkınma ilişkisi üzerinden İtalya'nın Calabria Bölgesi (ITF6) ile Türkiye'de Kuzey Doğu Anadolu Ağrı Alt Bölgesi'nin (TRA2) yerel kalkınma ve yerel yönetim ilişkisini karşılaştırmalı olarak ele alarak bir yerel kalkınma modeli önerisi ortaya koymaktır. Çalışmada nitel yöntem kullanılarak; TRA2 Bölgesi ve ITF6 Bölgesi'ndeki yerel aktörlerin yetkilileriyle yarı yapılandırılmış mülakat yapılmış ve elde edilen görüşme verileri MAXQDA nitel veri yöntemiyle analiz yapılarak değerlendirilmiştir. İki bölgenin yerel kalkınma ve yerel aktörler ilişkisinin karşılaştırıldığı bu çalışmada merkezi yönetim ve Avrupa Birliği bölgesel kalkınma politikalarının yerel aktörlere göre daha etkin olduğu görülmüştür. Bununla birlikte yerel aktörlerin merkezi yönetimden aktarılan kaynaklarla yerel kalkınmaya yönelik çalışmalar yapabildikleri sonucuna varılmıştır. ITF6 Bölgesi'nde yerel ve kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalarda Avrupa Birliği bölgesel politikalarının etkin olduğu, TRA2 Bölgesi'nde ise AB'nin etkisinin daha az olduğu ancak merkezi yönetimin ve kalkınma ajansının çok etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümde ise ITF6 Bölgesi ve TRA2 Bölgesi'nin yerel ve kırsal kalkınmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The failure of national development policies in eliminating the imbalances between the regions of the countries, the localization processes and the prominence of EU regional policies have given important signs that this problem can be solved by development policies to be formed at the regional and local level. It has been emphasized that local actors have a significant impact in the process of establishing regional and local development policies and implementing these policies. The aim of this study is to present a local development model proposal by considering the local development and local government relationship of Italy's Calabria Region (ITF6) and the North East Anatolian Ağrı Sub-Region (TRA2) in Turkey, through the relationship between local actors and local development. Qualitative method was used in this study. Semi-structured interviews were conducted with the officials of local actors in the TRA2 Region and ITF6 Region. The obtained interview data were analyzed using the MAXQDA qualitative data method. In this study, in which the relationship between local development and local actors of the two regions is compared, it has been seen that the central government and European Union regional development policies are more effective than local actors. However, it has been concluded that local actors can work on local development with the resources transferred from the central government. It has been determined that the European Union regional policies are effective in the studies on local and rural development in the ITF6 Region, while the EU's influence is less in the TRA2 Region. However, the central government and the development agency are very effective. In the last part of the study, suggestions were made for the local and rural development of the ITF6 Region and TRA2 Region.